EğitimKişisel Gelişim

Aile İçi İletişimde Biz Bilincini Oluşturma

Aile içi iletişimde, bireyler tarafından kullanılan dil oldukça önemlidir. Tüm yaşamımızı etkileyecek olan iletişim süreci ailede başlar ve ailede sosyalleşmeye başlarız. ‘Sen’ kelimesiyle bir cümleye başladığında örneğin kapat şu müziği! Sana kaç kere söyleyeceğim? Laftan anlamaz mısın? Sen böylesin.  Böyle yaparsın.  İşte bu cümleler karşıdaki kişiyi kendini suçlanmış hissettirebilir, kendisine değer verilmediğini düşündürtebilir veya kendini savunma ihtiyacı doğurabilir. Bu da konuşmanın karşılıklı suçlamalar ve anlayışsızlık içinde devam etmesi sonucuyla karşılıklı öfke duyulmasına sebep olur. Üstelik ana konudan uzaklaşıldığı için çatışmanın başlama nedeni çözülemez, bu konu ileride de sorun yaşatmaya devam eder.

Kabul Edilmeyen Davranışları Tanımada Ben Dili

‘Ben’ dili kişi tarafından beğenilmeyen, hoşnut olunmayan yani kabul edilmeyen davranışların tanımlanmasıyla, bu davranışların kendisini nasıl etkilediğini ve nasıl duygular uyandırdığını açıklayan, olumlu bir ifade kullanımı olarak tanımlanabilir.  Örnek verecek olursak ben üzüntülüyüm, kızgınım gibi. ‘Ben’ diliyle gönderilen mesaj ‘Sen’ dilinin içeriğindeki olumsuzluğu barındırmaz. Örneğin ‘sen’ diliyle söylenen ‘kapa şu müziği!’ ifadesi yerine ‘ben’ dili ile ‘müziğin sesini bu kadar açtığın zaman, komşular şikayete gelecek ve mahcup duruma düşeceğiz diye endişeleniyorum. Bu nedenle biraz kısık sesle dinlemeni istiyorum.’ İfadesi kullanıldığı zaman kişi kendisini suçlanmış hissetmez. Bu nedenle ana konudan uzaklaşmış hissetmez ve dinlemeye devam eder. Ne istendiği net bir şekilde ifade edildiği için de, çözüme yönelik net bir adım atılmış olacaktır.

Aile İçi İletişimde Biz Bilinci

Kişilerarası iletişimde ‘ben’ dili, ‘sen’ diline göre daha etkilidir ama aileyi bir grup olarak ele alırsak, aile bireyleri arasındaki iletişimde yeni bir kavram olan ‘biz iletisi’nin kullanımı aile içi iletişimin kalitesini artırdığı belirlenmiştir. Çünkü ‘biz’ iletileri, birey yerine grubun eğilimlerini, sorunlarını, duygu ve düşüncelerini ortaya koymaktadır.  Örneğin ‘biz’ dili kullanılarak ‘Bizim bir sorunumuz var’ denilirken, bu ifade ‘ben’ dili kullanılarak ‘Benim bir sorunum var’ ve ‘sen’ dili kullanılırken de ‘Sizin bir sorununuz var’ şeklinde belirtilir.  ‘Biz’ dilinin kullanılması sorun çözümünde bireyde daha az savunma ve dirence neden olmaktadır çünkü problemin sorumluluğunu birey değil grup üstlenmiş olur. Yani bir kişi diğerine göre daha az veya daha fazla sorumluluk üstlenmez. Bu noktadan hareketle; ikili ilişkilerde ‘ben’ dilinin, aile içi iletişimde ise biz bilincini yani grup bilincini oluşturmak ve sorumlulukları eşit bir şekilde paylaşmak adına ‘biz’ dilinin kullanılmasının önemini vurgulamak gerekir.

Çocuk Aile İçinde Sosyalleşmeyi Başarmalı

Biz bilinci oluşan aile ortamında büyüyen çocuğun kendine özgü algılayış ve düşüncesini ifade etme olanağı vardır. Kaliteli ve sağlıklı aile içi iletişimin varlığından söz edebilmekte biz bilincinin varlığı hassas bir noktayı oluşturmaktadır. Çünkü aile içerisinde sosyalleşmeyi başarılı bir şekilde gerçekleştiren birey, biz kültürüne sahip olduğundan, okul, iş hayatı gibi pek çok ortamda kendini rahat ifade edeceğinden takım bilincinin önem taşıdığı alanlarda öne çıkacaktır. Son olarak Doğan Cüceloğlu’nun İçimizdeki Biz kitabından bir alıntıyla bitirmek istiyorum.  Ailesi sağlıklı bir yapıya sahip bir toplumun tümünün sağlıklı olması, sadece bir zaman meselesidir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Göktürk evden eve nakliyat Göktürk evden eve nakliyat