Genel

ALTERNATİF OKUL MODELİ KHAN LAB SCHOOL

“Çocukları daha yaratıcı kılacak sihirli bir formül yok; aksine, her birimizde var olan yaratıcılığa ışık, yer ve zaman vermenin bir yolu ”- Salman Khan

Salman Khan, on yıl içinde hazırladığı on bine yakın eğitim videosunun ardından hâlâ güne Silikon Vadisi’ndeki ofisinde Khan Academy’nin YouTube kanalı için matematik problemi çözümleri kaydederek başlıyor. “X’e göre f fonksiyonu, A çarpı X’in N’inci kuvveti olsun” gibi ifadeleri neşeli sesiyle canlandırarak hazırladığı videolardan oluşan Khan Academy, şu ana kadar dünya genelinde milyonlarca kişiye, hatta yüz milyonlarca kişiye ücretsiz olarak matematik, fen ve diğer birçok alanda eğitim videoları sundu.

“Bir şeyin insan gibi düşünebildiğini nasıl anlarsınız?”

Khan’ın yeni girişimi, “Khan Lab School” yani Khan Laboratuvar Okulu. Burada öğrenciler cuma günleri öğle yemeğinde bizzat Khan ile çeşitli sorunlar ve fikirlerle ilgili derin diyaloglara girebiliyorlar. Khan, söze önceki sohbetlerin bir özetiyle başlıyor: “Son birkaç seminer boyunca dünyayı değiştirme gücüne sahip teknolojiler hakkında konuştuk. Şimdiye kadar sürücüsüz arabalar, sanal gerçeklik, insan ömrünün uzatılması ve robotlardan bahsettik.”

Bu sırada Khan, ufak bir yemek masasına yedinci ve sekizinci sınıf öğrencileriyle yeni bir mini seminer yapmak için oturuyor. Bu çocuklar ufak ufak yemeklerini yerken seminer konusu neydi dersiniz? Yapay zekânın gelecekteki fayda ve zararları. Khan, sohbete başlarken öğrencilerine soruyor: “Yapay zekâ nedir?” Ardından yönelttiği bu geniş soruyu biraz değiştiriyor: “Bir şeyin insan gibi düşünebildiğini nasıl anlarsınız?”

Tartışma, böyle geniş çaplı sorularla başlayarak yapay zekâ hakkındaki etik kaygılar ve şüphelere doğru derinleşiyor. Bir öğrenci, yapay bir zekânın bizi dinlediğini nasıl anlayabileceğimizi soruyor ve ekliyor: “Mesela insan beynine bakarsak, ben bazen birileri bir şey yapmamı söylediğinde umursamıyorum ve zaman zaman hayatta kötü kararlar verebiliyorum. Dinlemediğim zaman verdiğim kararlar on kat daha kötü oluyor!”

Bu sohbet klasik bir Silikon Vadisi semineri havasında geçiyor: kendisine yönelik, bir nebze benmerkezci, fakat ne olursa olsun her zaman orijinal, ilgi çekici ve aktif. Khan, “Kesinlikle barışçıl ve egosuz bir yapay zekâ neden geliştirilemesin ki?” diye soruyor öğrencilerine: “Sizce zekâ ve ego birbiriyle ilişkili mi?” Bir kız öğrenci gülerek şu cevabı veriyor: “Yani, tüm önyargılardan ve egodan arınarak söyleyecek olursak… benim de bir egom var!” İşte, Khan laboratuvar okulunda sıradan bir öğle yemeği muhabbeti daha.

Charlie’nin Çikolata Fabrikası’nın Birleşimi

Okul birçok okuldan farklı görünüyor. Okulun içinde kocaman, açık bir derslik bulunuyor. Neşeli ve öğrenci odaklı sorgulayıcı eğitim sistemi, okula Montessori sistemi (özgürlükçü ve psikolojik, sosyal ve fiziksel gelişime önem veren; geniş, açık ve karma sınıflara sahip bir eğitim sistemi) ile Charlie’nin Çikolata Fabrikası’nın birleşimi hissi veriyor. Anasınıfından sekizinci sınıfa kadar eğitim veren okulda şu anda yaklaşık 65 öğrenci var. Okuldaki öğretim anlayışında ise notlar, başarı sınıflandırmaları ve klasik ödev sistemi yok. Zihinsel bağımsızlık seviyelerine göre gruplanan öğrenciler günün çoğunluğunu farklı yaş gruplarından arkadaşlarıyla bir arada geçiriyor.

Öğrenciler programlarını kendileri oluşturuyor, günlük ve dönemin tamamına yayılan çeşitli hedefler belirliyor ve okulun işleyişine yön vermekte rol oynuyorlar. Geniş dersliğin bir yerinde öğrenciler renkli kartonlara bayrak ve haritalar çizerek siyaset konuşurken başka bir yerinde bir grup öğrenci Shrek’in bir tiyatro adaptasyonunun provasını yapıyor.

Öğrencilerle beraber öğretmenler de bu okulun yaratıcı ve özgür ruhunu benimsemiş durumda. Başdanışman görevindeki Mikki McMillion, görevini şöyle tanımlıyor: “Bir grup çocuğa tavsiyelerde bulunuyorsunuz. Bu görev kesinlikle müfredat ve ders odaklı bir zihniyetin ötesinde bir şey. Öğrencilerimizin akademik, sosyal ve kişisel gelişimlerini destekliyor, onlara rehberlik ediyor ve bir nevi koçluk yapıyoruz.”

McMillion Amerika’da bir devlet lisesinde yıllarca İngilizce öğretmenliği yaptıktan sonra kendi dediğine göre öğrencilerin gün geçtikçe daha çok not takıntısına sahip olduğunu görünce dört duvar arasına sıkışmış ve kafası oldukça karışmış: “Öğrenciler bu not takıntısı nedeniyle kitap yerine internetten kitap özeti okumak gibi alışkanlıklar ediniyor. Bir gün lise birinci sınıf öğrencisinin biri bana bu lisede başarılı olmak için ruhunu feda etmesi gerektiğini söylemişti. Çok şaşırmıştım: bu çok acı bir şey, fakat neden böyle dediğini anlayabiliyorum.”

Khan’ın Laboratuvar Okulunda Öğretmenliğe Heveslenme Bebebini Tekrar Yakaladı

McMillion, Khan’ın laboratuvar okulunda öğretmenliğe heveslenme sebebini tekrar yakaladığını söylüyor. Bu heves, öğrencilerin kendi ilgi alanları ve heveslerini bulmalarına yardımcı olmaktan doğuyor: “Dürüst olmak gerekirse, öğrencilerimin içini dışını bilirim. Şu anda 15, önceki okulumda 150 öğrencimin olmasının da buna bir katkısı var tabii. Gerçekçi olursak, 150 çocuğu teker teker o kadar yakından tanıyamazsınız. Bu devlet lisesi tecrübesi bir okuldan çok öğrenci fabrikası üretim bandına benziyor.”

Başak TANER

http://www.khanacademy.org.tr/about_news.asp?id=7&haber=78

https://khanlabschool.org/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Göktürk evden eve nakliyat Göktürk evden eve nakliyat