EğitimGenelKişisel Gelişim

Beden Dili Hakkında Her şey

Shelly Hagen’in Beden Dili Hakkında Herşey (Everything Body Language) isimli kitabı bir yalancının en belirgin on işaretini sıralayarak başlıyor. Karşımızdaki kişiyle konuşurken sadece söylediklerini algılamaz, bilinçaltımızdaki hareketleri de değerlendiririz. Hareketlerinin sözleriyle uyumlu olduğunun ya da uyumsuz olduğunun farkına varmak yani beden dilini okumak, hayatımızın her alanında kılavuzumuz olacak yol gösterici işaretleri vermektedir. Beden dili konusunda detaylı bilgi sahibi olmak istiyorum, düşüncesini taşıyan herkese bu kitabı önerebilirim. Çevirisini Eda Pak, kapak tasarımını da Sevil Şener’in yapmış olduğu kitap Olimpos yayınlarından yayımlanmakta ve yirmi bölümden oluşmaktadır.

Hagen, kitabın giriş kısmında beden dilini bilmenin faydalarını şu şekilde özetlemiş: ‘Beden dili, kelimenin tam anlamıyla tüm kişisel ilişkilerde, her gün, her an kullanılmaktadır. Temeli öğrenmek sadece insanların sizi algılama biçimini değil aynı zamanda size verecekleri tepkileri de değiştirebilir. Bu etkinin sonuçları yaşamınızı, iş alanınızdan kişisel ilişkilerinize ve hatta yeni bir arabaya ödeyeceğiniz paraya kadar her yönüyle etkileyebilir.’

Beden Dilinin Evrimi

Sözsüz iletişimin bir parçası olan jest ve mimiklerin anlamlarını keşfeden kişi olarak karşımıza çıkan kişi Charles Darwin’dir. İnsanların ve hayvanların yüz ifadeleri aracılığıyla duygularını ifade etme biçimlerinde benzerliklerin olduğunu fark ettikten sonra Darwin, hayvan hareketlerini inceleyerek insan davranışları hakkında çok şey öğrenebileceği teorisini sunmak için bir engel kalmamıştı. Böylece sözsüz iletişimin ipuçlarına yönelik çalışması ortaya çıktı.

Mona Lisa’nın Beden Dili

1500’lerin başında Leonardo da Vinci tarafından yapılan Mona Lisa, gülümsemesiyle tartışma konusu olmuştur. Gülümsemesinin gerçek ya da sahte olup olmadığı, kadının sanatçı için model olma konusunda mutlu ya da rahatsız olup olmadığını, bu gülümsemenin sevgi göstergesi mi yoksa yapmacık bir gülümseme mi olduğu tartışıldı. (S:28)

Akademisyenler ve sanat tarihçileri Mona Lisa’nın gülümsemesinin sahteliğini ya da samimiliğini tartışmaya devam ederken öğrendiğim tüm bu bilgileri nasıl doğru yorumlayabilirim diyorsanız Shelly Hagen’in cevabı çok basit. Kendinizi inceleyin. Eğer bu kitabı okuduktan sonra beden dili üzerine ek okuma yapmak isterseniz tavsiyem Paul Ekman ‘ın Ne Düşündüğünü Biliyorum kitabını da okurken Lie To Me dizisini de izlemeniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Göktürk evden eve nakliyat Göktürk evden eve nakliyat