EğitimMakaleler

Demokratik Değerler Okulu – Sudbury Okulları

Özgürlük,insan hakları, demokrasi, paylaşım , işbirliği gibi ilkelere öncelikleri arasında yer verdiği belirtilen Sudbury Vadisi Okulları Framingham, Masasscethus, Amerika’da 1968 den başlayarak alternatif okullar arasında dile getirilmektedir. Bu okullar temel olarak öğrencilerin kendi ilgilerini özgürce seçmelerine izin veren demokratik bir okul olarak tasarlanmışıtr.

sudbury valley okulları

Demokratik Değerler Okulları, geleneksel anlamda bir program veya müfredatı, programlanmış dersleri ve sınıfları, yaş grupları veya kademe ayrımı olmayan; katılımcı demokrasi çerçevesinde; okul çalışanları ve öğrenciler tarafından yönetilen; felsefesini Freire, Illich, Parker, Dewey, Rogers, Neill gibi radikal reformist görüşlere dayandıran; öğrenmenin sadece öğrencilerin ilgileri ve merakları üzerine kurulu okullardır.

doğa yürüyüşü

Bu okullarda Aristo’nun “İnsan doğasında merak vardır” görüşü esastır. En kalıcı, en etkili ve en iyi öğrenme, bireyin kendisinin ilgi duyduğu ve gerçekleştirdiği öğrenmedir. Kişisel kapasite ve yeteneklerini ortaya çıkarmasına izin verilirse her insan yaratıcıdır. Gerçek hayatta olduğu gibi, okulda her yaş grubuna ait bireylerin birlikte etkileşim içerisine girmesi bireysel gelişimi destekler. Kişisel sorumluluğun gelişmesi için özgürlük tanınması şarttır. Okul, katılımcı demokrasi çerçevesinde öğrencilerin hayatın tüm karmaşıklığıyla yüz yüze geldikleri bir yer olmalıdır. Tüm bu ilkeler Demokratik Değerler Okullarının felsefesinin temel taşlarıdır .

Sudbury Okulunun temel ilkesini, çocukların, yetişkin kontrolü ya da müdahalesi gerektirmeyen bir doğal öğrenme becerisi ile donatıldıklarının kabulü oluşturuyor. Bu yüzden Sudbury Okullarında çocuklar, diledikleri herhangi bir şeye duydukları ilgi ve tutkunun peşinden gitmeleri konusunda teşvik ediliyor. Bu, ister hiç durmadan aylarca balık tutmak olsun, ister saatlerce bilgisayar oyunu oynamak olsun, hiç fark gözetilmiyor.

 “Eğer hayatlarının ilk birkaç yılında çocukların nasıl öğrendiğini gözlemlerseniz, kendi başlarına öğrenebildiklerini ve aslında öyle öğrendiklerini görürsünüz. Emeklerken, yürürken, konuşurken ve beden kontrollerini kazanırken onları kendi başlarına bırakırız. Hepsi, neredeyse hiçbir ebeveyn yardımı olmadan gerçekleşir. Birinin bir şeyi öğrenmesini sağlayamazsınız. Aslında birine bir şeyi öğretemezsiniz, onun öğrenmeyi istemesi gerekir. Ve insan eğer öğrenmek isterse, öğrenecektir.” – Daniel Greenberg, Sudbury Valley Okulu Kurucusu

Başak TANER

https://www.academia.edu/31695353/Sudbury_Vadisi_Okulu

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Göktürk evden eve nakliyat Göktürk evden eve nakliyat