EğitimMakaleler

Doğadaki Çocuk Orman Okulu

 Doğadaki çocuk, soyu tehlike altında olan bir türdür ve çocukların sağlığıyla yeryüzünün sağlığı birbirine sıkı sıkıya bağlıdır,” diyor Doğadaki Son Çocuk kitabında Richard Louv da…

Alternatif bir okul modeli olan Orman okulu ilk başta Almanya’da ortaya çıkıp daha sonra bir çok Avrupa ülkesinde uygulanmıştır. Bu okulda aktif katılımlı çok fazla yöntem kullanabilme imkanı sunuyor. Araştırma tabanlı eğitim tarzı ve doğal öğrenme deneyimlerine odaklanarak hazırlanan müfredatlar çerçevesinde, çocukların zamanlarının büyük kısmını doğada geçirmelerini amaçlıyorlar.

Orman okulu, açık hava ve ormanlık alanda eğitim (woodland education) kapsamında yer alırken bu anlayışları daha da zenginleştiren özel bir öğrenme yaklaşımıdır.


Orman okullarında tüm katılımcılar;

  • Eşit, özgün ve değerlidir.
  • Araştırma ve keşfetme becerisine sahiptir.
  • Yerinde riskler alabilme ve meydan okuma hakkına sahiptir.
  • Seçme, kendi öğrenme süreci ve gelişimini başlatma ve yönetme hakkına sahiptir.
  • Başarıyı deneyimleme hakkına sahiptir.
  • Kendileriyle barışık olma ve diğer insanlarla pozitif ilişkiler kurma konusunda yeteneklidir.
  • Doğal yaşamla kuvvetli bir bağ kurar ve doğayla iç içe pozitif bir ilişki içindedir.

Eğitim hava şartları fark etmeksizin dışarıda yapılıyor. Sınıf çok acil durumlarda ve atölye çalışmalarında kullanılıyor. Sınıflar ormanın içinde bir veya iki kulübe halinde oluyor. Dallar, yapraklar, toprak, temiz hava, hayal gücünün bolca olduğu bir çevre mevcuttur. Çocuk pasif bir öğrenici konumunda değil, bir kâşif olarak konumlanıyor. Okulda ne öğreniliyorsa burada da yapılıyor. Risk almada sakınca görülmüyor. Çocuklar sürekli doğayla iç içe olduğu için dikkat eksikliği ve hiperaktivite gibi sorunlar oluşmuyor. Bu sistemde çocukların istekleri merkezde bulunuyor. Orman okullarında eğitim ve eğlence iç içedir.

Orman okulunda temel amaç çocukların bağımsız düşünme zor şartlar ile mücadele etme becerisi kazandırmaktır. Orman okulunun göze çarpan bir diğer özelliği ise, ortak aktivitelerde -mesela beraber yemek yaparken- farklı kültürlerden ve etnik yapılardan olan çocukların birbirini tanımasını ve işbirliği içinde çalışmasını sağlamasıdır. Orman okulunda farklılık zenginlik demektir. Ayrıca engelli öğrenciler de orman okulunda eğitimini rahatlıkla sürdürme şansına sahiptirler.

Dünyadan bazı orman okulları:

Cedarsong Forest Kindergarten (Vashon, Washington)

Cedarsong Doğa Okulunda çocuklar keşfetmek, sorular sormak, birbirleriyle işbirliği yapmak ve özgüvenlerini geliştirmek için teşvik ediliyorlar. Öğretmenler, çocukların doğa konusundaki meraklarına rehberlik ediyor, ama asla çocuklara müdahale edip her hareketlerini takip etmiyorlar.

Denison Pequotsepos Nature Center (Mystic, Connecticut)

Bu okul  mottosunun hakkını gerçekten veriyor: “Doğa bizim yuvamız”. Okul; içinde çayırlar, göller, yürüyüş parkurları ve tırmanmak için sayısız kayanın ve ağacın bulunduğu çok geniş bir doğa koruma alanının içinde yer alıyor ve tüm bu yerleri “yaşayan sınıf” olarak kullanıyor. Yapılandırılmış bir “doğa oyun alanı” kurma tekliflerini geri çeviren okul, doğanın kendi oyun alanını kendisinin yarattığına inanıyor.

Little Tree Huggers – (Leesburg, Virginya)

doğadaki çocuk

Little Tree Huggers, çocukların sadece matematik ve okuma yazama öğrendikleri bir okul değil aynı zamanda İspanyolca, Almanca ve İtalyanca öğrendikleri ama bunu doğal ortamda yaşayarak öğrendikleri bir okul. Bu okulu, “normal” bir anaokulundan ayıran önemli bir özellik var: Derslerin çoğu çiftlik hayvanlarıyla çevrili bir doğal ortamdaki açık havada yapılıyor. Çocukların oyun zamanlarını seçme özgürlüğüde var. Oyun zamanlarında kimi hayvanlarla zaman geçiriyor, kimi doğal malzemelerle resimler yapıyor kimi de gözlem katında doğanın sesini dinliyor. Sürdürülebilirlik hep ön planda. Çocuklara küçük yaşlardan itibaren az tüketmek, tekrar kullanmak ve geri dönüştürmek öğretiliyor.

Nature Preschool at Irvine (Owings Mills, Maryland)

İklim açısından soğuk bir yerde kurulan Worldmind Doğa Okulu, bunu asla bir bahane olarak görmüyor. Mevsim ne olursa olsun, bir şey hep aynı kalıyor: Çocuklar bütün günlerini dışarıda geçiriyorlar. Hatta kapalı yerleri bile yok!

Derslerin çoğu okulun bulunduğu çevreye yakın parklarda, bahçelerde yapılıyor. Amaç elbette çocukların yaşadıkları yerdeki doğal ortamla bağ kurmalarını sağlamak.  Eğer aşırı soğuk bir hava varsa, o zaman Doğa ve Bilim Müzesi gibi yerleri ziyaret ederek doğal dünyaya ait bilgilerini artırıyorlar.

Mother Earth School (Portland, Oregon)

Doğal malzemelerden sanat ve el işi yapmanın dışında her gün serbest oyun için de bolca zaman var. Burada çocuklar, gerçek İsviçre çakısıyla nasıl ahşap oyabileceklerini dört yaşındayken öğreniyorlar.

Öğlen yemeği zamanında da kendi topladıkları odunlar ile kamp ateşlerini yakıp, doğal ortamda işbirliği ile hazırladıkları yemeklerini yiyorlar. Birçok yetişkinin hayatının ilerleyen evrelerinde kazandığı hayatta kalma becerilerini de erken yaşta kazanıyorlar sonuçta.

Berkeley Forest School (Berkeley, California)

Berkeley Orman Okulu ’nda belli bir rutin olsa da hiçbir gün öncekine benzemiyor, yani rutine yer yok. Tipik bir okul gününde yaban hayatını keşfetmek, buldukları şeyler hakkında günlük tutmak, ormanda salıncak ve sığınak kurmak, ateş yakmak ve ateşte yemek pişirmek gibi faaliyetler yer alıyor.

Danimarka’da bulunan okulun anasayfası şu cümle ile dikkat çekiyor “Okulun ilk günü pembe elbiselerle geldiler ve şu an ceplerinde solucanlarla çıkıyorlar”.

Başak TANER

http://apelasyon.com/Yazi/645-alternatif-egitim-modelleri-doganin-dili-ile-iletisim

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Göktürk evden eve nakliyat Göktürk evden eve nakliyat