Kitaplardan Uyarlanan Filmler

Dorian Gray: Portresine Aşık Adam

Dorian Gray, Portresine Aşık Adam: Edebiyatla sinema çoğu zaman yakın ilişki içerisindedir. Sinema için kitaplar hazır bir senaryo ve belirli bir izleyici kitlesi demek oluyor. Romandan beyaz perdeye uyarlanan çoğu filmi yani kitap-film uyarlamasını bazen başarılı bulup alkışlıyoruz bazen de beğenmedim diyerek yerden yere vuruyoruz. Neredeyse onlarca kitabın filmi yapıldı, özellikle ülkemizde dizisi yapılmayan yerli roman kalmadı, yerli romanları bitirip klasik eserlere de el atmaya başladık bile.  Dostoyevski’nin 1864 yılında yayınlanan Yeraltından Notlar, eseri Zeki Demirkubuz‘un yorumuyla 2012 yılında beyazperdeye aktarıldı. Başrolünü Engin Günaydın‘ın oynadığı, 7,2 IMDb puanına sahip olan Yeraltı filmi, 9. Uluslararası Dubai Film Festivali ve 12. Osian’s Cinefan Film Festivali’nde En İyi Film Ödülüne layık görüldü.

Oyuncuların Hayat Verdiği Karakterler

Gelelim yazımızın konusu olan filme IMDB puanı: 6.3. Yayınlanma tarihi 9 Eylül 2009 yılı. Yönetmenliğini Oliver Parker’ın üstlendiği filmin müziklerini de Charlie Mole üstlendi. Son olarak da oyuncularımızın hayat verdiği karakterleri tanıyalım. Dorian Gray( Ben Barnes ), Lord Henry Wotton (Colin Firth) ve Basil Hallward (Ben Chaplin).

Dorian Gray’in Portresi kitabı hakkındaki düşüncelerimi daha önce yazdım. İlgili yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Filmi beni gerçekten hayal kırıklığına uğrattı. Dorian Gray’in sarı bukleli saçlarını göremedik ya da James Vane’nin hikayesi ve Dorian Gray ile ilişkisi sırf izlenme uğruna katledilmişti. Hele o zaman atlamalarına hiç değinmiyorum bile. Yahu yönetmen neden aslına sadık kalarak çekmezsin ki! Film hakkındaki düşüncelerime gelirsek, beğenmedim diyebiliriz. Sadece filmi görsel açıdan çok beğendim. Kitabı tamamen yansıtamayıp çoğu yeri değiştirip sunmuşlar, açıkçası ben kitaptaki o efsane sonu görmek isterdim böyle bir son görmektense. Oscar Wilde izleseydi ne düşünürdü çok merak ediyorum! Oscar Wilde’ın klasikler arasında yer alan tek romanı Dorian Gray’ın Portresi kitabını okumayanlara şiddetle tavsiye ederim. 

Dorian Gray’in Portresi kitabı hakkındaki düşüncelerimi daha önce yazdım. Ama filmi beni gerçekten hayal kırıklığına uğrattı. Dorian’nın sarı bukleli saçlarını göremedik ya da James Vane’nin hikayesi ve Dorian Gray ile ilişkisi sırf izlenme uğruna katledilmişti. Hele o zaman atlamalarına hiç değinmiyorum bile. Yahu yönetmen neden aslına sadık kalarak çekmezsin ki! Film hakkındaki düşüncelerime gelirsek, beğenmedim diyebiliriz. Sadece filmi görsel açıdan çok beğendim. Kitabı tamamen yansıtamayıp çoğu yeri değiştirip sunmuşlar, açıkçası ben kitaptaki o efsane sonu görmek isterdim böyle bir son görmektense. Oscar Wilde izleseydi ne düşünürdü çok merak ediyorum! Oscar Wilde’ın klasikler arasında yer alan tek romanı Dorian Gray’ın Portresi kitabını okumayanlara şiddetle tavsiye ederim. 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Göktürk evden eve nakliyat Göktürk evden eve nakliyat