Makaleler

Eğitimde Sistemin Önemi

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından gerçekleştirilen Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA), 15 yaş grubu öğrencilerine uygulanıyor. Üç yılda bir yapılan bu araştırmada, en son 2015 yılının verileri kamuoyuyla paylaşıldı ve Türkiye bu sonuçlara göre sınıfta kaldı . PISA verilerine göre eğitimde bir sistem var mı, eğitimde sistemin önemi nedir? PISA eğitimde neyin göstergesi?

Sonuçlara göre, Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada bulunuyor. Türkiye’nin fen bilimleri alanındaki puanı 425, matematik puanı 420, okuma puanı 428 oldu. Türkiye, bu sonuçlarla ortalamanın altında kaldı. Genel ortalama şu şekilde oldu: Fen bilimleri ortalaması 493, matematik ortalaması 490 ve okuma ortalaması 493 puan.

Türkiye; 70 ülke arasında fen bilimleri alanında 52. sırada, matematikte 49. sırada, okumada ise 50. sırada yer alıyor.

Eğitimde nitelik zayıflığı, öncelikle eğitime ayrılan kaynakların kısıtlı olması ile ilgilidir. Günümüzde tüm ülkelerde bilgi ekonomisine geçişi hızlandırmak için eğitime daha fazla kaynak ayrılmaktadır. Bu nedenle eğitimde başarı geçmişe değil, diğer ülkelere bakarak ölçülmelidir. 

Bilgi ekonomisinde teknolojiler, vasıflar ve meslekler hızla değişmektedir. Bu nedenle genç kuşakların yeni meslekler edinebilmek için hızlı öğrenme yeteneğine sahip olmaları gerekmektedir. Erken yaşlarda henüz bir temel eğitim formasyonu kazanmadan meslek alanlarına yönlendirilen öğrenciler sonunda vasıfsız işgücüne dönüşmektedir.

Ülkemizde eğitim sistemli olmak zorundadır. Sistem derslere giren ve çocuklar ile çalışan eğitimcilerin işini kolaylaştırmaktadır. Çocukların bireysel özelliklerini ön plana çıkaran eğitimciler yetiştirmek durumundayız.

Dünyanın en iyi binalarını da yapsak, altın kaplamalı binalar da inşa etsek, bunun hiçbir önemi yok. Önemli olan öğrenciye el veren, ona dokunan eğitimcilerdir. Her şey eğitimcidir. Eğitimcileriniz mükemmelse eğitiminiz bir o kadar iyidir. Eğitimciler bu işin her şeyidirler.

Öğretmenlerin en büyük isteği “mutluluk”tur.

İyi bir eğitim sisteminin ilk şartı öğrencilerin merkeze alınmasıdır. 

Her konuda öğrencilerin doğal olarak çocukların ve gençlerin ihtiyaçlarını önemsenmelidir. Okul saatleri, yemek planı, okul bahçeleri, ders işleniş biçimleri gibi birçok konuda öğrencilerin ihtiyaçları ön plana alınmaktadır. Aynı zamanda ders saatlerinde ve ödev kavramında da karar verilirken çocukların, gençlerin fiziksel ve psikolojik durumları gözden geçirilmelidir.

Çocukların Sadece görerek, yaşayarak, merak ederek öğrenmenin tadını çıkarmalarını sağlamalıdır.

Çocuk okul sorumluluğunu taşımayı öğrenerek geleceği için planlar yapmaya başlıyor. Dershane, etüt merkezi, özel ders takviyesi gibi zorlama ve ekstra eğitimler olmamalı. Çünkü öğrencilerin derslere boğulmasını değil, oyunlara dalıp çocukluğunu yaşamalıdır.

Eğitim işi aynı zamanda ekip işidir ve kaliteli bir içerikle beraber uzman eğitimciler tarafından uygulanınca amacına ulaşmaktadır.

Vefa Bilici

Etiketler

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Eğitim ve sistemin birleşmesi sonucunda çıkan bir durumda ”Vefa BİLİCİ” imzasını görmek ….

  2. Kesinlikle katılıyorum. Harika bir yazı olmuş. Tebrik ederim☺ Başarılarınızın devamını dilerim🙏

  3. Çok güzel bir yazıya değinmişsiniz Vefa Bey.Çok güzel bilgiler içeriyor.Emeğinize bilginize sağlık.Başarılarınızın devamini dilerizz.TEBRİKLER…👏👏

  4. SN. Vefa bey öncelikle sizi tebrik ediyorum .  Su zamanda  bizim için onemli  yas grubu hakkinda yazmissiniz. Anne ve babalarin okumasini tavsiye ediyorum. Onlar için  çok yararli bir yazi. Benim icin onemli olan yeri çocukları cok sık ders ortamında koymamalri ve Vefa beyinde dedigi gibi ek ders etüt  dershanenin olmamasi gerekiyor . Gerçekten  cok güzel bir yazi söylenecek birsey yok elineze emeğinize sağlık Vefa bey .

  5. Eğitim sistem ve kalitenin birarada olduğu anlamlı bir yazı sadece sizin tarafınızdan yazılabilirdi.yine şaşırtmadınız hocam. Tebrikler

  6. Emeklerinize sağlık Sn. Vefa BİLİCİ… Zamanın eğitim sistimine ayak uydurabilmek ve her zaman ilerleyen bilime, eğitime ulaşmak adına çabaladığımız bu devirde bizleri bilgilerinizle bilgilendirerek yine ışık olmaktasınız. Teşekkürler ve tebrikler 🙏🏻🤗

  7. Ebeveyn ve ve eğitimcilerin dikkatle okuyup kafa yorması gereken bir konu. Bu bağlamda hem bir farkındalık hemde eğitime destek nitelikli bu makale için teşekkürler Sn. Vefa Bilici.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Göktürk evden eve nakliyat Göktürk evden eve nakliyat