EdebiyatRoman

En Çok Okunan Modern Klasik Kitaplar

Yeni bir kitaba başlamak isteyenler, genelde yakınlarında kitap okuma kültürü olan kişilere danışırlar. Bilinçli olanlar ise araştırmalarını yapar, kendi okuma listelerini oluştururlarKitap seçimi konusunda yardımcı olacak en doğru yol ise internette kitap sayfalarında veya satış sitelerinin tarafından oluşturulmuş listelerdir. Biz de sizlere okuma listesi oluşturma konusunda yardımcı olmak için, modern klasik kitap türü için liste yayınladık.

Bu yazımızda, son yılların en çok okunan kitapları hangileridir, sizlerle paylaşıyoruz. Eğer siz de en çok okunan kitapları ve bu eserler hakkında her şeyi bilmek istiyorum, diyorsanız bu listeye bakmadan geçmeyin.

Satranç – Stefan Zweig

77 sayfalık incecik bu kitabı İş Bankası Kültür Yayınları Modern Klasikler Dizisinden okudum.  Hikâyesi kısaca şu şekilde özetlenebilir; New York’tan Buenos’e giden bir yolcu gemisinde yolculuk yapan dünya satranç şampiyonu Mirko Czentovic, milyoner Mc Connor ve Avusturyalı Dr.B ‘nin satranç müsabakası. Milyonerin, satranç şampiyonuna para karşılığında satranç oynamayı teklif ettiği ve Nazi döneminde otel odasında esir tutulan, sorgu için çıkarıldığı odada bulduğu satranç kitabı sayesinde oyunu öğrenen, yemekte verilen ekmek parçalarına satranç taşları şeklini verip kendi kendine satranç oynayarak günlerini geçirir.  Bir süre sonra zihninden bu oyunu oynayacak kadar ustalaşan Dr.B’nin satranç turnuvasına müdahalesinin öyküsüdür

Otomatik Portakal – Anthony Burgess

Distopik bir roman olan Otomatik Portakal, 1960’lı yıllarda, şiddetin had safhada gerçekleştiği bir bölgede geçmektedir. Şiddete eğilimli gençlerden oluşan Alex ve kurduğu çetesindeki arkadaşlarının yaptıklarını Alex’in ağzından öğreniyoruz. Alex hoyrat bir yaşamı olan, her türlü suçu işlemekten zerre kadar çekinmeyen 15 yaşındaki bir çocuk. Bir gün hırsızlık yaparken yakalanır ve devletin gençleri ıslah etmek için uyguladığı işlemlere maruz kalır. Bu uygulamada, insanların kötülük yapma eğilimi yok ediliyor. Bu başta iyi bir uygulama gibi görünse de yazar otoritenin, insan hayatındaki korkunç etkilerine ve herkesin birbirine benzeyen makineler haline getirilmesine dikkat çekiyor. Kitabı okurken Alex’e o kadar çok kızdım ki filmini henüz izlemedim.

Dönüşüm – Franz Kafka

İlk kez 1915’te “Die Weissen Blaetter” adlı aylık dergide yayımlanan Dönüşüm, Kafka’nın en uzun ve en tanınmış öyküsüdür. Kafka,77 sayfalık bu öyküde böcek metaforu üzerinden insanların hoşgörüsüzlüğünü, topluma ayak uydurma çabasını, kendini sürekli birilerine beğendirme ve kabullendirme telaşı anlatıyor. Dönüşüm’ ün hikâyesi kısaca şu şekilde; Kumaş pazarlamacısı olan Gregor Samsa’nın uykusundan kocaman bir böceğe dönüşerek uyanmasıyla başlıyor. Gregor kız kardeşi Grete ile başlarda gayet huzurlu bir hayat sürmektedir. Ancak zaman ilerledikçe bu durum çok farklı bir hal alıyor. Dönüşüm kitabının kısa film uyarlamalarının yanı sıra beyaz perde uyarlamaları da gayet başarılı. Kafka’yı daha iyi anlamak ve tanımak isteyen herkese şiddetle tavsiye ediyorum.

Yabancı – Albert Camus

“Bugün annem öldü.Belki de dün, bilmiyorum. ” diyerek başlıyor bu kısacık roman. 110 sayfada o kadar değişik ruh hallerine bürünüyoruz ki ana karakterimizle. Yabancı’da, romanın kahramanının kendine, topluma ve tüm varoluşuna yabancılaşmasını okuyoruz. Romanın kahramanı Meursault bir Arap’ın ölümüne sebep olur ve bu cinayeti işlemesini hiçbir şekilde açıklayamaz çünkü mahkeme cezayı verirken, sanığın annesinin ölümüne ne kadar kayıtsız kaldığından yola çıkarak bir karara vardı, bu da ana karakterimizin ne kadar merhametsiz olduğuna delil sayıldı. Meursault’un suçlanması, mahkemede yargılanması, ölümü beklemesi gibi olayların detaylı bir şekilde anlatıldığı bölümler derinden etkileyecek bir kurguya ve anlatıma sahip. Mutlaka okunması gereken kitaplar arasında yer alıyor.

Hala son yılların en popüler kitapları arasında yer alan modern klasikler dizisi eserlerinden oluşan listemdeki kitapları okumanızı öneririm.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Göktürk evden eve nakliyat Göktürk evden eve nakliyat