Güncel

En iyi 10 Booktube Kanalı

BookTube, kitap topluluğuna odaklanan YouTube topluluğunun belirli bir alt kümesidir. Booktube hesaplarının açılmasıyla booktuber kavramıyla da tanışmaya başladık. Peki, nedir, kimdir booktuber? Booktuber, kimi zaman kitap dünyasından haberleri, kimi zaman tavsiye kitap listeleri hazırlayarak bunları takipçileriyle paylaşan, düzenli olarak kitap okuyarak bu kitaplar hakkında kitap yorumları ve incelemeler yaptığı videolar çekip Youtube’a yükleyen içerik üreticileridir.

Kitapseverler için içerik üreten sosyal medya hesaplarını sizlere tanıtıyorum. Herhangi bir türde kitap okumaktan hoşlanıyorsanız bu kanallardan en az birinin müdavimlerinden olacağınızı düşünüyorum. Ayrıca, BookTube’da, sizinle aynı zevke sahip kitapseverlerden birini takip ettiğinizde, daha önce hiç duymadığınız kitapları keşfetme olasılığınız çok yüksek. Okumayı düşündüğünüz veya beklettiğiniz kitapları Booktuber’ın keyifle anlattığını gördüğünüzde okumaya daha çok motive olduğunuzun farkına varacaksınız.  Hadi bu listeye bir göz atalım.

1. Kitap Dünyam

https://www.youtube.com/channel/UCxNNYUBClD6FzO9GORVMq4w

16 Eki 2016 tarihinde açılan bu hesabın 15.734 abonesi bulunmakta. Hoş sohbetiyle okumuş olduğu ve okumayı düşündüğü kitaplar ve dergileri anlatırken bir anda dizi veya film önerileri de yapmakta. Serkan hocamızın Türkçe öğretmeni olduğu bilgisini vermeden de geçmeyelim.  Bu yıl #yarınölecekmişgibioku isimli etkinliğiyle müthiş yorucu ama bir o kadar keyifli bir okuma maratonu gerçekleştirmektedir. İyi kitap kurtlamalar diye sözünü bitirdiği tüm videolarını zevkle seyredeceğinize eminim.

2. Klasik Okur

https://www.youtube.com/channel/UCrT5WEZ_jTfeXMWY4BCuJVg

20 Haz 2015 tarihinde açılan bu hesabın 36.239 abonesi bulunmaktadır. Kanalın isminden de anlaşılacağı gibi Begüm Çakır tam bir klasik eser tutkunu. Okuduğu kitapları tanıtırken gözlerindeki ışıltıyı fark etmemek imkânsız. Yazarların hayatını ve eserlerini tanıttığı videoları öğretmenler öğrencilerine derste izlettirdi. Okuma alışkanlığı rutini isimli videoları ve okuma alışkanlığını kazanmak isteyenler için önerilerinin de yer aldığı video içerikleri mevcut.

3. Mine’nin Kitap Önerileri

https://www.youtube.com/channel/UCXyH46PaX5SDSj8Vq_ZTENQ

14 Eyl 2017 tarihinde açılan bu hesabın 9.078 abonesi bulunmakta. Okumadan geçmeyin dediği her kitap için bir video çekip, yazarla veya o kitapla tanışmamış olanlar için bir fayda sağlamaya, okumuş olanlar için ise kendi bakış açısını sunmaya çalıştığını ifade ediyor. Her ay düzenlediği birlikte okuyalım etkinliğiyle birbirinden farklı kitapları takipçileriyle buluşturmaya devam ediyor.

4. Rukiye Ekinci

https://www.youtube.com/channel/UCZrDE1HybfCgi_No–QDDVw

11 Şub 2012 tarihinde açılan bu kanalın 6.547 abonesi bulunmakta. Kitap Ağacı buluşmaları, Kitap Ağacı Klasikler Kulübü listeleri ve bir gecede okumalık kitaplar temalı videoları da bulunmakta. Rukiye’nin kanalında gezdiği yerleri, kitap alışverişlerini ve bolca kitap önerileri listesi yer alıyor.

5. Ayşe Ümit Karabacak

https://www.youtube.com/channel/UCp1gsJ3O4pfxqG4YJsC4CIA

18 Oca 2011 tarihinde açılan bu hesabın 11.526 abonesi bulunmaktadır. Yıllık okuma hedefleri doğrultusunda okuyacaklar listesine göre ay sonunda okuduğu kitaplarla ilgili yorumlar yaparak, hayatına olan etkilerini, kitap analizi okumalarından öğrendiklerini bizlere aktarıyor. Kitap önerileri dışında gezdiği kitap cafeleri ve kütüphaneleri de paylaşan bir kanal. #heraybirorhanpamuk etkinliği ile de takipçileriyle birlikte okumalarını devam ettiriyor.

6. Alıntılarla Yaşıyorum

https://www.youtube.com/channel/UCLDoHVW_FSN58EE52V193Ag

10 Kas 2018 tarihinde açılan bu kanalın 8.200 abonesi bulunmaktadır. Oğuz Aktürk ‘e ait olan bu kanalın amacı var. Kanalındaki videolardan küçük de olsa maddi bir gelir elde edecek olursa bu geliri Doğu’da ya da herhangi bir yerde kitap okumak isteyip de durumu olmadığı için karşılayamayan çocuklara kitaplar almak için harcayacağını her fırsatta belirtiyor. Kitapların sadece romanlardan ibaret olmadığını belirtiyor. Farklı kitap türleriyle de tanışmak isteyenler için 20 farklı türde 20 adet kitap önerisinde bulunduğu video içeriklerine göz atmanızı tavsiye ederim.

7. Karavandaki Adam

https://www.youtube.com/channel/UCtw6vQHr5ljE9w_C4rdaW7A

14 Tem 2015 tarihinde açılan bu hesabın 31.898 abonesi bulunmaktadır. Öncelikli olarak felsefe ve edebiyat hakkında içerik üretiyorlar. Romanlarda çevirinin önemi, okurlar için tavsiyeler, kitapları nasıl saklamalıyız ve ciltli kitap ile ciltsiz kitap arasındaki fark nedir gibi farklı konulara da değiniyorlar. Seslendirdikleri şiirlerin dışında başlattıkları bir podcast serisi de var. Bu podcast serisi: Yazmanın Karşı Konulmaz Arzusu. Podcast dinlemeyi sevenler için Hakan Koç ve Süleyman Ayan, yazma sürecine alışıla gelmişin dışında farklı bir pencereden bakarak yorumluyor.

8. Yeni Sayfam

https://www.youtube.com/channel/UCNRP1dRvbmY_vYc0nV2omHw

12 Oca 2017 tarihinde açılan bu hesabın 8.831 abonesi bulunmaktadır. Çocuk ve yetişkinler için kitap önerilerinde bulunuyor. Takipçi kitlesinin de kitap kurdu olması için iyi okur olmanın yollarının bulunduğu video içeriğinde tavsiyelerde bulunuyor. Yeni Sayfam’da yolculuk kitapları, yurt dışında eğitim, masal kitaplarını seslendirdiği videolarda mevcut.

9. Dileda Arslan

https://www.youtube.com/user/isditanlebulda

4 May 2007 tarihinde açılan bu kanalın 9.904 abonesi bulunmaktadır. Kendini açgözlü bir okur olarak tanıtan Dileda’nın kanalında bolca kitap önerileri karşınıza çıkacak. Kitap alışverişleri, yol sohbetleri ve bir klasik halini alan bunları okumadan ölmeyin serisi videolarını izlemenizi tavsiye ederim.

10 Bakma Gör

https://www.youtube.com/channel/UCLiHt_NvRXkjd7GDjw9CRDg

29 Eki 2017 tarihinde açılan bu kanalın 21.756 abonesi bulunmaktadır. Tam anlamıyla bir Booktube kanalı olmasa da güzel kitap önerileri mevcut. Bakma Gör,  İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü hocası Murat Sayım ve onun öğrencisi Engin Can Yağcı tarafından açılmıştır. İnsana dair kültürel, sosyolojik, psikolojik ve teknolojik olayları farklı perspektiflerden ele alarak sunulan bu eğitim kanalına göz atmanızı tavsiye ediyorum.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Göktürk evden eve nakliyat Göktürk evden eve nakliyat