Capture The FlagSiber Güvenlik

Hackerların Yarışması Capture The Flag

CTF (Capture The Flag) geçmişi Roma dönemine dayanan uygulamalı, öğretici bir oyundur. Çeşitli tarih kitaplarında farklı milletlerin çocuklarını/gençlerini CTF oyunlarıyla savaşa hazırladıkları yazmaktadır. CTF’de amaç, öğrenilen savunma ve saldırı tekniklerini pratiğe dökmektir. Günümüzde bilişim dünyasında özellikle bilişim güvenliğinde sık kullanılan eğitici öğretim yöntemlerinden biridir.

CTF, ‘’bayrağı yakala’’ adıyla bilinen siber güvenlik alanında düzenlenen uygulamalı öğretici yarışmalardır. Yarışmaların asıl amacı, hack konusunda öğrenilen bilgiye sahip olan insanların bu bilgileri pratiğe dökerek kendilerini test etmelerini sağlamaktır.

CTF Yarışmalarına Kimler Katılır

CTF yarışmalarına katılanlar, korsanlardan, güvenlik uzmanlarından, bilgi güvenliği araştırma gruplarından, öğrencilerden, bireyden kolektif olarak geniş bir yelpazeye yayılıyor. CTF yarışması, materyal açısından büyük olmayabilir, ancak büyük bir takdir olan önemli bir “ölçüm” olabilir.

2012 yılından beri düzenlenen bayrağı yakala etkinliklerinde güvenlik uzmanları; kriptoloji ve tersine mühendislik gibi dallarda belirlenen hedeflere diğer katılımcılardan önce ulaşmak için sistemlerdeki güvenlik açıklarından yararlanarak bayrağı yakalamaya çalışırlar. CTF yarışmalarına katılmanın bilgi güvenliği ve güvenlik alanında çalışmaya ve araştırmaya başlamak için “yararlı” olabileceği söylenebilir. Yarışmalar genelde gruplar halinde yapılır.

Capture The Flag Etkinliklerini Düzeleyen Kurumlar

Ülkemizde İş Bankası, STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş, siber güvenlik alanında sektörün ileri gelen firmalarından Invictus ve Prodaft tarafından bu yarışmalar düzenleniyor. Ayrıca ülke savunmasında önemi gittikçe artan Siber Güvenlik alanında istihdam etmek üzere teknolojiye yatkınlığı üst düzeyde bulunan gençlerdeki potansiyeli açığa çıkarmak amacıyla Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından düzenlenen Siber Yıldız “Capture the Flag” yarışmasında dereceye girenler ödüller verilmektedir.

capture the flag yarış ekipleri

Bu yıl STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş ‘nin dördüncüsü düzenleyeceği Capture The Flag yarışlarının ön elemeleri 28 – 29 Eylül 2019 tarihinde online olarak gerçekleşecek ön eleme yarışması 36 saat sürecektir. Bu ön elemeye katılım ücretsizdir ve site üzerinden başvurularak yapılacaktır. Başvuru sonrasında takımlara gönderilecek olan, kullanıcı adı ve şifre içeren onay epostası ile etkinlik günü online ön elemeye giriş yapılabilecektir.

31 Ekim 2019 tarihinde Ankara’da düzenlenecek Final CTF yarışmasına, ön eleme sonucunda dereceye giren takımlar katılmaya hak kazanacaktır. Dereceye giremeyen diğer takımlar sırayla yedek takım olarak değerlendirilecektir. Final yarışmasına, dereceye giren takımlar ve özel davetle çağrılan 5 takım katılabilecektir.

https://www.btk.gov.tr/haberler/siber-yildiz-capture-the-flag-yarismasi-odul-toreni

https://ctf.stm.com.tr/about

https://www.beyaz.net/tr/guvenlik/makaleler/ctf_nedir.html

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Göktürk evden eve nakliyat Göktürk evden eve nakliyat