EğitimKişisel Gelişim

Hitapsal Manipülasyon Teknikleri

İletişim esnasında stratejik bir biçimde bilgiyi çarpıtma, muhatabın gözünde istenilen imaj kurgusu yaratma çabası, manipülatif bir amaç bağlamında özel iletişim kombinasyonlarının oluşmasına neden olur. Manipülatör muhatabına istenilen amaç, niyet, istek, karar veya davranışı aşılamak için uygun bir itibar oluşturma, dürüst bir insan imajını çizme, manipülasyon kurbanının sorgusuz bir algı ve kabullenmesini sağlayacak bir efsane yaratma, yalakalık etme, bireysel zaaf ve korkuları yönlendirme, karşı tarafın özdeğerini yükseltme vb. araçlara başvurabilir. Özellikle bilgiyi bilinçli bir şekilde çarpıtma bağlanımda hitapsal manipülasyon tekniklerinin etkin bir biçimde kullanıldığı görülmektedir.

İnsanın kendi adını duyması olumlu duygular yaşamasına neden olur.

Dale Carnegie “Bir Arkadaş Nasıl Kazanılır ve İnsanları Nasıl Etkileriz” adlı eserinde iletişim esnasında karşı tarafa adıyla hitap etmenin, onu etkilemenin önemli bir aracı olduğunu belirtmiştir. İnsanın kendi adını duyması bilinçdışı bir düzeyde de olsa olumlu duygular yaşamasına neden olur. Başlangıçta kendi adını aile bireyleri tarafından duyan insan, bu kelimenin sevgi ve hayranlıkla harmanlandığını algılar, dolayısıyla, o anlarda algılanan duyguların kalıcı olması istenir ve özlemi çekilir. Bir insana adıyla hitap edildiğinde, o insanla ilgilenildiği, onun fikrine ihtiyaç duyulduğu izlenimi uyandırılır. Kişilik sembolü şeklinde değerlendirilebilecek isim, bir insana yönelik ilgi ve saygıyı vurgulama aracı olup, karşı tarafta minnettarlık, sempati ve güven gibi olumlu pekiştireçlerin oluşmasına zemin hazırlamaktadır.

Bilimsel terimler kullanma, muhatabın anlamadıklarını sorma konusunda tereddüt etmesine neden olur.

Aşırt bilimsel ve/veya psödobilimsel terimler kullanma da, etkin manipülatif tekniklerden biridir. Bu teknik bir yönden tartışılan konunun önemini, öne sürülen düşüncenin kavramsal derinliğini, ileri düzey profesyonelliği ve yeterliliği ifade ederken, diğer yönden karşı tarafta tedirginlik, impostor (imposter) sendromu, uzaklaşma gibi tepkilere yol açabilmektedir. Aşırı bilimsel ve/veya psödobilimsel terimler kullanma, muhatabın anlamadıklarını sorma konusunda tereddüt etmesine, konuyu anlamış gibi davranıp ileri sürülen iddiaları kabul etme yoluna gitmesine neden olmaktadır.

İletişim esnasında geleceğe yönelik ortak planlardan söz etme, perspektifleri belirginleştirme, olumlu beklentileri dile getirme karşı tarafta güvenin oluşmasına katkı sağlamaktadır. Or­tak bir geleceğe odaklanma, uzun süreli bir çalışma/etkileşim birlikteliğinin sürdürülmesi temennisini, amaç ve değerler konusunda özdeşleşme yanılsamasını ifade eder.

Muhatabın özdeğer duygusunu doygunlaştırma tekniği de, hitapsal manipülasyon tek­nikleri arasında yer almaktadır. Dale Carnegie hemen hemen her insanın kendisini muhatabından üstün gördüğünü, dolayısıyla, iletişim esnasında bir tarafın muhatabına onun kendisine biçtiği değerin farkında olduğunu içtenlikle ve samimiyetle belli etmesinin, en et­kili gönül kazanma yöntemi olduğunu ileri sürer.

Manevi mazoşizm

Özel sebepleri ima etme tekniği, karşı tarafta konuşma esnasında ima edilenleri anlaması gerektiğine dair bir kanı oluşturma üzerine kuruludur. Eğer sonuç itibarı ile karşı taraf “yanlış anladıysa” bile, bilinçaltında kendisinin gerçekten de “yanlış anladığından” emin olduğu için, itiraz etme davranışlarında bulunmaz. Bu durumda etki objesinin manipülatör tarafından dayatılan oyunun kurallarını kabul etmesi, bir yönden suçluluk duygusu, diğer yönden de bir çeşit manevi mazoşizmle açıklanabilmektedir.

İletişim esnasında konuyu değiştirme, muhatabı hazırlıksız yakalayarak konuşmayı istenilen konuya yönlendirmek ve/veya konuyu istenilen yönde çözüme kavuşturmak için kullanılabilmektedir.

Özgür, A. Z., & İşman, A. İLETİŞİM ÇALIŞMALARI.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Göktürk evden eve nakliyat Göktürk evden eve nakliyat