Kitaplardan Uyarlanan Filmler

İmdb Puanı En Yüksek 6 Film

Sinemasever okurlarımıza yazın en sıcak günleri gelmişken ne yapılır bu sıcak havalarda diye düşünüp, İmdb puanı yüksek 6 filmlik mini bir arşiv yayınlamayı düşündüm. İzlenebilecek filmler arıyorsanız doğru yerdesiniz. Unutulmaz filmler sizi bekliyor. Neden mi, çünkü bu filmler her türden duyguları uyandırmaktadır. Sizi güldürebilir, ağlatabilir, acı çekmenize neden olabilir ve hatta sorunlarınızla yüzleşmek için ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi sağlayabilir. Hadi İmdb puanına göre oluşturduğum bu mini listeye göz atalım:

1.Film Yeşil Yol

 • Filmin Adı: Yeşil Yol – (Green Miles)
 • Oyuncular:  Tom Hanks, Michael Clarke Duncan, David Morse
 • Yönetmen: Frank Darabont
 • Süre: 3 saat 9 dakika
 • Imdb: 8.5

Bir filmi izledikten hemen sonra unutuyorsanız o film izlenilmeye değer değildir. Ama bu film daha çocuk denilebilecek yaşta izlememe rağmen hala aklımdan çıkmadı. O yüzdendir ki Yeşil Yol hep vazgeçilmezlerim arasında yer aldı. Film, Stephan King’in aynı adlı romanının uyarlandı. Her zaman kitapların filmlerden iyi olduğunu savunurum ama Yeşil Yol harika oyuncular sayesinde kitabıyla eşdeğer olduğunu düşünüyorum.

Filmin yönetmenliğini Frank Darabont üstlendi. Darabont Aynı zamanda Esaretin Bedeli gibi harika bir başyapıtında yönetmenliğini yaptığını hatırlatayım.

Hapishanede gardiyanlık yapan Paul Edgecomb (Tom Hanks) hayatında dönüm noktası olan John Coffey  (Michael Clark Dunkan) ile tanışır. Peki bu baş rollerin hikayesi nedir? Coffey iki kızı öldürmekten yargılanır ve idam cezasına çarptırılır. Coffey, Edgecomb’ un hapishanesine gönderilir. Uzun zamandır birçok kişiyi elektrikli sandalyede idam eden Paul’ un için bu infaz yapacağı en zor infaza dönüşecek. Paul,  Coffey’i tanıdıkça kocaman görüntüsü altında merhameti, iyiliği ve acıları saklayan olağan üstü güçlere sahip olan biri olduğunu görür hatta ona kaçması için bir şans da tanıyacak.

Filmin sonunda gözyaşlarınızı tutamayacaksınız. Belki sizde kalbinizi sorgulayacak ne kadar iyi bir insanım diye düşüneceksiniz. Filmi hala izlemediyseniz mutlaka hayatınızdan 3 saatinizi bu filme ayırmalı ve size kattığı şeyleri benimle paylaşmayı unutmayın.

2. Film Can Dostum

 • Tür: Dram, Komedi, Biyografi
 • Süre: 112 Dk
 • Yönetmen: Olivier Nakache, Eric Toledano
 • Oyuncular: Omar Sy, François Cluzet, Anne Le Ny, Alba Gaïa Kraghede Bellugi, Audrey Fleurot
 • İmdb : 8,6

Bu film gerçek hayattan beyaz perdeye aktarılan ve başyapıt olan nadir eserlerden.

Film, yaşantıları farklı iki kişi etrafında dönüyor. Tabi bu döngü sizi bunaltmayacak. Biraz hüzünlenip hemen ardından gülümseyeceksiniz. Philippe(François Cluzet) kaza sonucu boynundan aşağısı felçli kalmış zengin, modern sanat tutkunu ve nüfuzlu bir bireydir. Onun tam zıttı olan Driss (Omar Sy) ise Fransa’da yaşayan göçmen ve hapisten yeni çıkmıştır. Ailesi ile sürekli sorunlar yaşayan Driss’in tek amacı ise hayatta kalmaktır. Philippe asla sahip olamayacağı fiziksel imkânları Driss’de, Driss’in ise sahip olması çok zor olan maddi olanakları Philippe’de mevcuttur. Driss, Philippe’nin bakım hizmetlerinden sorumlu kişi olarak işe alınır. Ancak Driss’in bu iş hakkında daha önceden hiç tecrübesi yoktur. Ve Driss’in bu acemi halleri Philippe için oldukça eğlencelidir. Zamanla Driss bu işi kavrar ve elinden geldiğince Philippe’ye tüm konularda yardımcı olur. Bu ikili kısa bir zaman sonra çok iyi zaman geçirdiklerini fark ederler. Ve bu durum patron işçi ilişkisi olmaktan çıkar ve güzel bir dostluğa doğru yol alır. 

İzlerken engelli kişilerin hayatta ne tür zorluklarla karşılaştıklarını fark ederken; samimi, beklentisiz, vefalı bir dostun nasıl olması gerektiğini görerek kendinizi ve çevrenizi gözden geçireceksiniz. Acaba benim can dostum kim diyerek.

3. Film Zindan Adası

 • Yönetmen: Martin ScorseseYapımcı: Mike Medavoy, Arnold Messer, Brad Fischer, Martin Scorsese
 • Senaryo: Laeta Kalogridis
 • Oyuncular: Leonardo DiCaprio , Teddy Daniels, Mark Ruffalo, Chuck Aule, Ben Kingsley, Dr. Crawley, Michelle Williams
 • Türü: Gerilim, dram
 • İmdb : 8,5

Dennis Lehane tarafından yazılan “Shutter Island” adlı eserinden sinemaya uyarlandı. Filmin adından da anlaşılacağı üzere içinde suçluları ve tehlikeli akıl hastalarını bulunduran bir ada hapishanesidir. Bu hapishanede çalışanlar ise psikiyatristler, polisler ve hasta bakıcılarıdır. Adanın etrafı elektrikli tellerle çevrili ve neredeyse kaçmak imkânsız. Bu güvenlik önlemlerine rağmen Rachel Solando adında bir hasta ortadan kaybolur. Olayı araştırmak üzere görevlendirilen iki FBI ajanı Teddy Daniels (Leonardo DiCaprio) ve Marshal Chuck Aule (Mark Ruffalo) Ashecliffe hastanesinin bulunduğu Zindan Adasına giderler. Soruşturma zamanla içinden çıkılmaz bir hal alır. Öyle ki neler gerçek, neler hayal ürünü ayırt edilemez bir hal almaya başlar. Teddy artık soruşturmanın odak noktasında bulur kendini. Üzerine psikolojik analizler, araştırmalar yapılan bu filmi eğer hala izlemediyseniz mutlaka izlemelisiniz.

4 . Film Esaretin Bedeli

 • Yönetmen: Frank Darabont
 • Oyuncular: Tim Robbins, Morgan Freeman, Bob Gunton, Clancy Brown, William Sadler, Gill Bellows, James Whitmore. 
 • Senaryo: Frank Darabont. 
 • YapımcıNiki Marvin.
 • Süre: 142 dakika
 • İmdb: 9.2

1947 yılında başarılı bir bankacı olan Andy (Tim Robbins), eşi tarafından başka bir erkekle aldatılmaya başlamıştır. Bu duruma katlanamayan Andy, bir gece vakti silahını mermilerle doldurur. Eşi ve sevgilisini öldürecekken her şeyden vazgeçer ve geri döner. Fakat bu olanlar Andy’in başına daha büyük felaketler açar. O akşam, eşi ve sevgilisi mermi yağmuruna tutulur. Polis incelemesinde ise Andy’in ayak izlerine rastlanır ve artık bir suçlu olarak yargının önüne sunulur. Andy, hiçbir çıkış yolu bulamaz, kendisini kimseye inandıramaz ve iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkûm edilir. Artık cezaevine girdiğinde işler değişmektedir. Ellis Boyd (Morgan Freeman ) ile arkadaşlık kuran Andy, cezaevi müdürünün (Bob Gunton ) para aklama işlerine yardımda bulunduğu sırada gardiyanlar tarafından korunma altına alınır. Hikâye burada sona ermez ve en sürükleyici bir şekilde devam eder.

5 . Film Her Çocuk Özeldir

 • Yönetmen Aamir Khan
 • Oyuncular: Tisca Chopra, Tanay Chheda, Abhishek Bachchan, Darsheel Safary, Aamir Khan
 • Tür Dram, Bollywood
 • İmdb: 8.4

Her Çocuk Özeldir filmi, sayıları ve harfleri tanımada problem yaşayan, disleksi hastası, Ishaan Awasthi (Darsheel Safary) adlı 9 yaşındaki 3.sınıf öğrencisini konu alıyor. Ishaan, resim yapmayı ve doğayı tanımayı çok seven, harfleri ve sayıları tanımadığı için başarısız olan fakat yine de öğrenmeye çabalayan bir çocuktur.  Ödev ve yazılılardan tüm arkadaşları yüksek alırken Ishaan’ın çok düşük not alır.  Bu durum, ailesi ve öğretmenleri tarafından Ishaan’ın tembelliği olarak algılanır ve Ishaan sürekli azarlanmasını üzülerek izliyoruz.

Ishaan’ın anne ve babası sınıfta tüm derslerde başarılı olan abisini örnek almasını söyleyerek abisiyle kıyaslama yapılıyor.  Okuldan atılma ihtimali olan Ishaan babasının ani bir kararıyla yatılı okula gönderiliyor. Okula, ailesi tarafından istenmediği için gönderildiğini düşünen Ishaan, iyice içine kapanıyor ve psikolojisi bozuluyor.  Gönderildiği okulun ana prensibi disiplindir. Bu durum Ishaan’ın öğretmenleri tarafından anlaşılmasını engeller.

Bir gün yatılı okula, resim dersi için vekil öğretmen tayin edilir. Gelen vekil öğretmen Ram Shankar Nikumbh (Aamir Khan), zihinsel ve bedensel yeterliği olmayan öğrenciler için oluşturulmuş okulda görev almış bir öğretmen olduğundan, çevreye ve öğrencilere bakış açısı, onlara olan tutumu ve yaklaşımı, disiplin çerçevesinde katılaşmış diğer öğretmenlerden farklıdır.  Çünkü kendisinin de disleksi olduğunu öğreniyoruz. Ishaan’ın sessiz ve korkak oluşu dikkatini çeker.  Bir gün Ishaan’ın sıra arkadaşıyla konuşur ve Ishaan hakkında bilgi edinir.

Vekil öğretmen Ram Shankar Nikumbh, Ishaan’ın geçmiş dönemdeki ders notlarını, defterlerini inceler ve aynı problemleri yaşadıklarını fark eder. Ailesiyle görüşmeye gider.  Ama ailesi bu duruma pek aldırmaz. Önceden hiç resim yapmayan Ishaan’ın aslında resim yapmayı çok sevdiğini öğrenir. Öğrencinin topluma geri kazandırılması için çalışmalara başlar. Öncelikle harfleri ve sayıları tanıması için çeşitli materyaller kullanır. Zamanla Ishaan okumayı ve yazmayı öğrenir. Öğretmen, öğrencinin kendine güvenini geri kazanabilmesi ve toplumda söz hakkına sahip olabilmesi için resim yarışması düzenler.

6. Film Schindler’in Listesi

 • Vizyon Tarihi: 4 Mart 1994
 • Süre: 195dk
 • Tür: Biyografi, Dram, Tarih
 • Yönetmen: Steven Spielberg
 • Senarist: Steven Zaillian, Thomas Keneally
 • Yapımı: 1993 – ABD
 • Oyuncular: Liam Neeson ,Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodal, Jonathan Sagall, Embeth Davidtz

Film, 2.Dünya Savaşı sırasında Alman işgali altındaki Polonya’nın Krakow bölgesindeki Yahudilerin ‘’Ghetto’’ adı verilen toplama kampına zorla gönderilmesiyle başlıyor. Kamplara yerleştirilen Yahudileri artık zor bir hayat beklemeye başlar. Bu sırada Nazi partisinin bir üyesi olan Schindler (Liam Neeson) Krakowda’dır ve burada bir iş yapmaya ve dünyanın bütün zenginliğini elde etmeye karar verir. 2. Dünya Savaşı yıllarının Nazi Almanya’sında girişimci bir Alman Oskar Schindler, askeriye için metal kaplar üreten bir fabrika kurar ve bu iş için sermayeyi ve iş gücünü Yahudiler üzerinden sağlar. İlerleyen zamanda Yahudiler’in gördüğü baskıyı içine sindiremeyen Schindler, onları kurtarmak için uzunca bir liste yapar. Savaşın tüm acımasızlığını ve yapılan tüm katliamların yarattığı yıkıcı psikolojiyi bir parçada olsa yansıtan bu filmi mutlaka izlemenizi tavsiye ediyorum.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Göktürk evden eve nakliyat Göktürk evden eve nakliyat