EğitimMakaleler
Trend

Kim Oluyor Bu “Z Kuşağı” ?

Z kuşağı 2000 ve sonrası doğanları kapsar. “Kristal nesil”, “İnternet çocukları”, Kuşak I”, “İnternet Kuşağı”, “Next Generation”, “iGen”ya da “Dijital Kuşak” olarak adlandırılmaktadır. 

Uzmanların ‘derin duygusal’ sıfatıyla nitelendirdiği bu kuşak, internetin olmadığı bir dönemi hiç yaşamamış, ödev yaparken Ana Britannica sayfalarından hiç özet çıkarmamış bir nesil. Akıllı telefonlarıyla her yerden, sürekli sanal dünyaya bağlanan, birbirleriyle telefondan konuşmak hatta e-mail göndermek yerine sosyal medyadan emojiler, ikonlar ve görüntülerle konuşan bir jenerasyon. Sosyal olaylara, çevreye, teknolojik gelişmeye, ekonomiye, sosyal adaletsizlik ve eşitsizliğe daha duyarlılar. Z kuşağı, zevklerine düşkün, teknolojiyi hızlı şekilde kavrayan, işlerini kısa sürede ve titiz biçimde yerine getiren davranışlarıyla dikkat çekmektedir. Tam anlamıyla teknoloji çağı çocukları olan Z Kuşağını Dijital yerliler olarak da tanımlayabiliriz. İnsanlık tarihinin el, göz, kulak vb. motor becerileri senkronizasyonu en yüksek nesli olan Z kuşağı sonuç odaklı, tatminsiz, kararsız ve doğuştan tüketiciler. Yalnız yaşamayı tercih ediyorlar. Adaleti, barış iklimini önemsiyorlar. Z kuşağı bireylerinin, özellikle teknolojide meydana gelen ilerlemeler bireysel özelliklerinin diğer kuşaklardan ayrılmasına neden olmuştur. Bu kuşağın tarih boyunca en fazla eğitim almış kuşak olacağı tahmin ediliyor.

Y Kuşağı’nın yaşadığı ekonomik zorlukları (global kriz sonrası sadece Türkiye’de değil, Amerika ve Avrupa’da yeni mezunlarda görülen yüksek orandaki işsizlik) gördüler, ders aldılar ve çalışmak konusunda daha duyarlılar. Y Kuşağı’na göre bu açıdan daha olgunlar. X Kuşağı’nın kafa yapısına daha yakınlar. Erken yaşta çalışma hayatına atılmak istiyorlar. Z Kuşağı’nın dikkat süresi Y Kuşağı’ndan daha da kısa.

Emojiler ve Emoticonlarla İletişim Kuruyorlar

Y Kuşağı’nın tercih ettiği 140 karakterlik kısa metinlerin de ötesine sembollerle, emojiler ve emoticonlarla iletişim kuruyorlar. İletişimlerinde metinden çok görsellik ön planda. Örneğin, sosyal medyada sıkça gördüğümüz capsli resimler vb. bunların göstergesi. Z kuşağındakiler için internette satışta olan her şey satın alınabilir. Tüm ihtiyaçları için e-ticareti tercih ediyorlar. Bu nedenle de alışveriş sepetleri normalin birkaç kat üzerinde. Z kuşağının neredeyse tamamı aktif sosyal medya kullanıcısı ve çoğunluğu alışveriş kararlarında e-ticaret sitelerinin sosyal medyadaki reklamlarının etkili olduğunu söylüyor. Her ne kadar müsrif gözükseler de para harcama yerine biriktirmeyi tercih ediyorlar. Kampanyaları yakından takip ediyorlar, fırsat sitelerinin en aktif kullanıcıları durumundalar. Z kuşağının en belirgin özelliklerinden biri de araştırmacı olmaları. Yüzde 80’i alışveriş yapmadan önce araştırıyor, fiyat karşılaştırması yapıyor. Z Kuşağı, Markadan çok kullanılabilir olmasını, kaliteyi önemsiyor. Yapılan araştırmalara göre, dijital dünyanın içine doğan ve ortamlarda büyüyen Z kuşağı, yüzde 97 oranı ile en çok YouTube’da varlık gösteriyor 

Z kuşağı çocuklarının genel özellikleri şu şekilde tespit edilmiştir:  

a. Tabletler, akıllı telefonlar ve bilgisayarlar yaşamlarının bir parçasıdır. 

b. Daha erken yaşta eğitim gören Z kuşağı daha hızlı zihinsel gelişim göstermektedir.  

c. Önceki kuşaklara kıyasla bilgiyi daha çabuk yorumlayabilmektedir.  

d. Bireycilikleri diğer nesillere göre daha kuvvetlidir. 

e. Yalnız yaşamayı tercih ederler. 

f. Hırslı ve materyalist düşüncelerle hareket ederler. 

g. Yenilik üretmekten haz duyarlar.  

h. Güvenli fakat tatmini zor bir kuşaktır. 

i. Kararsızdırlar. 

j. Dışarıda fazla zaman geçirmezler.  

k. Sosyalleşme yollarının en belirgini sosyal medyadır.  

l. Her şeyi çabuk isteyen ve anlık tüketen bir profilleri vardır. 

m. Diğer kuşaklara göre hızı daha çok sever ve daha hızlı yaşarlar. 

n. Amaç odaklıdırlar.  

o. Kompleksli değildirler. 

p. Daha az sadık oldukları görülür. 

q. Dijital çağın çocukları olan Z kuşağının aynı anda birden fazla konu ile ilgilenebilme yeteneklerinin olduğu varsayılmaktadır. 

r. Kendi istedikleri zaman ve belirledikleri koşullarda öğrenmek isterler. 

s. Üreticiliğe izin veren etkinliklerden hoşlanmaktadırlar.  

t. Uzun dönemli hafızaları ezberleyerek değil; oyunlarla canlandırma, hikâyeleştirme ve hayallerle etkin hâle gelebilmektedir. 

u. İnsanlık tarihinin, el, göz, kulak vb. gibi motor beceri senkronizasyonu en yüksek nesli olmakla birlikte bu avantajlar, dikkat, odaklanma ve konsantrasyon zorluklarıyla dezavantaja da dönüşebilmektedir. 

v. Teknolojiyi diğer kuşaklara göre çok daha iyi kullanan Z kuşağı, giyilebilir ve taşınabilir teknoloji ürünlerini günlük hayatının bir parçası hâline getirmiştir. 

Z kuşağının olumsuz yönleri  

Sadakatsizlik ve kolay vazgeçmeleri şirketler için sorun olabilir. 

. – Ben merkezli olmaları takım çalışması gerektiren işlerde sorun yaşanmasına neden olabilir 

Sürekli yükselme beklentisi içinde olmaları rekabeti daha da sertleştirebilir.  

– Yenilikçi ve eğlenceli işler yapma beklentisi içinde olmaları standart işleri yaptırmayı zorlaştırabilir. 

– Aceleci ve sabırsız olmaları zaman ve emek gerektiren meslek dallarına değer kaybettirebilir. 

Z kuşağının olumlu yönleri  

– Ne istediklerini biliyorlar. 

– Bireysel ve bağımsız çalışmak özelliği taşıyorlar. 

– Dürüstler.  

– Hiçbir kompleksse girmeden kendilerini rahat ifade edebiliyorlar. 

– Girişimcilik yönleri ve istekleri fazla  

– Farklılığın kutlandığı ve benimsendiği renkli bir iş hayatı ve daha az hiyerarşi talep ediyorlar 

Z”den önce hangi kuşaklar vardı? 

Boomers (1945 – 1964): İşkolik, çalışmak için yaşamını adayan bir kuşak. Hayatındaki en önemli şey bir şeyler katmak ve yeni nesillere bırakmak. 

X Kuşağı (1965 – 1976): Daha kanaatkar, marka sadakati yüksek, görece daha çabuk tatmin olan ve teknoloji ile ileri yaşlarda tanışmış olan X kuşağı önemli bir ara kuşak. Radikal değerlerin savunucusu bir kuşak aynı zamanda. İş yaşamı ile sosyal hayatlarını dengelemeyi tercih ediyorlar 

Y Kuşağı (1977 – 1994): Y ve Z”lerin anne ve babaları olacaklar. Teknoloji ile dost bir kuşak. X”lere göre Y”ler, daha bireysel ve sonuç odaklı. 

Milenyum Kuşağı (1995 – 2003): Çok küçük birara kuşak. 1990”ların ortalarında ortaya çıkan İnternet, onlar için bir kilometre taşı. Özgürlüğüne düşkün, teknoloji tutkunu, hız seven, esnek bir çalışma ortamı arayan kendilerine güvenli bir kuşak. Z”lere çok yakın özellikler taşıyorlar.  

Z kuşağı Nasıl Yönetilir? 

Z kuşağına mensup bireylerle çalışmaya başlayacaklar için verilen bazı yönetim tüyoları da şöyle: 

  • Onlara özerklik tanıyıp, girişimci ruhlarını besleyin; sadece görev vermekten kaçının. 
  • Helikopter ebeveynlerle büyümüş bir nesil olmaları göz önünde bulundurularak, ödüllerle motive olabileceklerini unutmayın. 
  • Yüz yüze iletişim kurmanın önemine inandıklarını, sadece mesajlaşmaktan hoşlanmayıp gerçekten duyulduklarını hissetmek istediklerini göz önünde bulundurun. 
  • Hem iş yerinde hem de okulda yönetici-asistan ilişkisine önem verdiklerini, yardım etmeye oldukça meyilli bir nesil olduklarını bilin. 

Z kuşağının ardından, 2013-2030 yılları arasında doğanlardan oluşacak jenerasyon ise, diğer nesillere göre çok daha genç yaşlarda teknolojiyle tanışmış/tanışacak olan “alfa nesli” olacak. 

KAYNAKÇA

TÜRKÇE EĞİTİMİ DERSLERİNDE “Z KUŞAĞI” BİREYLERİNE UYGUN TEKNOLOJİ TABANLI UYGULAMALARIN KULLANIMI

Nuray BIÇAK
Müzeyyen ALTUNBAY

https://dergipark.org.tr/download/article-file/394731 https://www.egitimpedia.com/bir-kusagi-anlamak-z-kusagi-kimdir/

BAŞAK TANER

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Göktürk evden eve nakliyat Göktürk evden eve nakliyat