EğitimMakaleler

MAHREMİYET EĞİTİMİ NEDİR?

Mahremiyet Eğitimi sadece cinsel konuları içeren bir eğitim değil, aynı zamanda çocuğun bütün duygu dünyasını yönetebilmesi eğitimidir. Mahremiyet Eğitimi, çocuğun bütün yasamını kolaylastıran, kendi duygu dünyasını yönetme becerisi elde etmesini sağlayan, kisilik eğitimidir. Çocuk Mahremiyet Eğitimi sayesinde duygularını “anlamlandırabilir” ve anlamlandırabildiği duyguları yönetme becerisi elde edebilir. Bu yönüyle Mahremiyet Eğitimine aynı zamanda “duyguların yönetimi” eğitimi de denilebilir. Bu duygular cinsel duygular olabileceği gibi aynı zamanda öfke, mahcubiyet, utanma, kıskançlık gibi temel insani duyguların yönetimini de içerir.

Çocuğa mahremiyet eğitimini verirken aşağıda belirtilen konulara dikkat etmekte fayda vardır.

  1. Adım: Özel Alan Tanımlama
  2.  Adım: Odanıza İzin Alarak Girmesi Gerektiğini Öğretme
  3.  Adım: Tuvaletin Kapısını Kapalı Tutması Gerektiğini Öğretme
  4. Adım: Çocuğun Özel Alanlarına Saygılı Olma
  5. Adım: Ebeveynle ve Kardeşle Yatakları Ayırmak

Mahremiyet Eğitimi Yanılgısı

Birçok anne baba “El alem ne der?” kaygısından dolayı çocuklarının çocuksu davranışlarına engel olur. Çocuksuluğun engellenmesi kendi basına sorunlu bir davranış olduğu gibi. Engellenmiş çocuk da sorunlu davranışa yönelir. .. agresifleşir, hırslanır, saldırganlaşır … Engellenmişliğin otaya çıkarttığı bu yıkıcı davranışlarla ebeveynler genelde ceza ve şiddet kullanarak çocuğu yeniden engellemeye çalışırlar.

Mahremiyet eğitiminin amacı çocuğa “utanç duygusuyla çekingenlik kazandırmak” değildir.

Aşağılanmışlıklarla engellenmiş çocuklar kendileri ebeveyn olduklarında çocuklarını aşağılayarak onların duygularını ve davranışlarını yönetmeye yeltenirler. Bu bir ebeveynlik yanılgısı olduğu gibi, Mahremiyet  Eğitimi’nin en yıkıcı tarafıdır.  Çocuğu utandırarak, kalabalıklar içinde mahcup edileceği korkusunu yaşatarak kazandırılan hiçbir davranış, çocuğun Mahremiyet Eğitimi‘ne kazanç sağlamaz, aksine Mahremiyet Eğitimi’ni yıkar.

Cinsel eğitimin fikri altyapısı cinsel özgürlüktür, mahremiyet eğitimininki sınırlar içinde kalmaya teşviktir.

Bir grup çocuğa aynı ortamda cinsel bilgi vermek, ne taciz olaylarının önlenmesinde ne de çocukların cinsel kimliklerinin sağlıklı şekilde oluşmasında doğru bir yöntemdir. Zira çocukta cinsel öğrenimin vakti geldiğinde adım adım gerçekleşmesi gerekir. Cinsel kimlik oluşumunda en kritik nokta, çocuğun ruhi ve zihni gelişimi ölçüsünde “çok hassas” ve “bilinmesi gerektiği kadar bilgi” prensibiyle eğitim verilmesidir.

Cinsel Eğitim ile Mahremiyet Eğitimi Arasındaki Farklar

Mahremiyet eğitimi, cinsel eğitimden daha kapsamlı bir kavramdır. Cinsel eğitim, çocuğun kendi cinselliğini tanıması, gelişim sürecinde cinsellikle ilgili yaşayacağı fiziksel ve duygusal farklılıkları öğrenmesi yanında, anne babasına sorduğu cinsellikle ilgili soru ve cevapları kapsar. Mahremiyet eğitimi ise cinsel bilgilerin yanında daha çok kendisinin ve diğer insanlarının özelinin/özel alanının farkına varması, sosyal hayatın içinde kendi özel alanını koruması, diğer insanların özeline saygı duyması, kendisi ile çevresi arasında sağlıklı sınırlar koyması gibi bilgileri içerir. Eğitim anne baba tarafından verilir ve bu eğitimin verilmesi çocuğun ruhsal ve cinsel açıdan korunması adına çok önemlidir.

ECENUR ÖNAL

KAYNAKÇA

‘’Çocukta Mahremiyet Eğitimi’’. (2013). Pedagoji Derneği,  (1-3)

Güneş,A. (2015) Mahremiyet Eğitimi. İstanbul: Timaş Yayınları

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Göktürk evden eve nakliyat Göktürk evden eve nakliyat