EğitimMakaleler

Müzik Eğitiminde Orff Yöntemi Etkisi

   Biz farkında olsak  da olmasak da hayatımızın her noktasında bir ritim ve bizi müziğe yönlendiren bir çok şey var. Hatta hayatımızda müzikle ilk tanışmamız  anne karnında annemizin kalp atışlarıyla olur. Çocuk gelişiminde müzik önemli bir rol oynar. Bu noktada karşımıza alternatif bir müzik eğitimi olan orff çıkar. Peki nedir orff yöntemi ?, nasıl yapılır?, hangi müzik aleti kullanılır? Gelin bunlara bir bakalım.

   Orff öğrenme yöntemini geliştiren Carl Orff (1895- 1982) adlı Alman bestecisi ve müzik eğitimcisidir. Münih Akademisinde müzik eğitimi aldıktan sonra Almanya’nın bazı şehirlerinde orkestra şefi olarak görev aldı. 1924 yılında müzik ve dans pedagogu Dorothee Günther’le birlikte Günther Jimnastik, Dans ve Müzik okulunu kurdu.

   Doğaçlama, yaratıcılık Orff öğretisinde önemli bir yer tutmaktadır. Ritimde, vücut hareketlerinden yararlanılmıştır. Her çeşit davula önem verilmiştir. O’na göre: ‘Çalgılar, doğaçlamaya ve yaratıcılığa olanak tanımaktadır.

Her Çocuk Kendine Ait Ritim Yaratır

   Çocukların, bireylerin; hareket oyunları, şarkı söyleme, vurmalı çalgılar, drama ile müziksel yetenekleri geliştirilebilmektedir. Orff öğretisinin özelliği, bireyin özgürce hareket etmesini, doğaçlama yapmasını, kendini müzikle ifade etmesine olanak sağlamasıdır. Her çocuk kendine ait ritim yaratır bununla kendini ifade eder sonra ses öğesi gelir. Ses en doğal çalgı aracıdır. Sesiyle taklitler yapar, oyunlar oynar. Özellikle çocuklar içinde yaşadıkları düşsel dünyayı oyunlarla dışa vururlar. Bu da müziksel anlatımın müzik eğitiminde oyunla birlikte kullanılmasının önemini ortaya çıkarmaktadır. Orff öğretisinde dil öğesi, ritmik heceleri tekrar etmede, ritmik eşlikle söylenen kelimeleri bireyin aynen tekrar etmesinde önemlidir.

   Orff öğretisinde drama, düşünceyi beden diliyle sunumudur. Drama çalışmasıyla birey; gurup üyelerine saygılı olmayı, özgür olmayı, yaratıcılığını ön plana çıkarmayı, neleri yapıp neleri yapamadığını öğrenmiş olabilmektedir. Doğaçlama ile sosyalleşir, güveni artar, sevgi dolu olur, ritmik, estetik hareketlerle kendini geliştirir. Doğaçlama, Orff öğretisinde çalgılarla yapılmaktadır. Böylece birey, kendini müziğe vererek kendini ifade etme fırsatı elde eder.

Orff Çalgıları

   Çocukların, Orff çalgıları ile yaratıcılıklarının gelişimi sağlanılır. Orff çalgıları; çelik üçgen, kastanyet, zil, tef, marakas, timpani, ksilifon, metalofon, ritim çubuklarıdır. Bu çalgılar ile çocuklar müziği daha iyi eğlenebilecekleri koşullarda yerine getirmiş olurlar. Çünkü çocuklar bu çalgılara rahatlıkla dokunabilir, vurabilir, sallayabilir. Çocuklar, Orff çalgılarını kullanarak kendi kendilerine yaparak, yaşayarak öğrenirler. Orff yöntemi ile birlikte müzik yapma sorumlulukları da artar. Müzik ortamında hayal dünyaları da gelişerek, kendilerini ifade etme fırsatı bulurlar. Şarkılara çocuklar genellikle Orff çalgıları ile eşlik ederler. Bu çalgıları kullanarak özgürce hareket edip, kişisel gelişimleri hızlanır.

   Orff öğrenme metodunda öğrencinin öğrenmeye istekli olabilmesinde öğretmene büyük görev düşer. Öğretmen derse sınıfın tamamen katılımını sağlayabilmeli, onları güdüleyebilmelidir. Zaten özelikle küçük yaştaki çocukların güdülenmeye ihtiyaçları çok fazladır. Onların ilgilerini taklit yaparak, oyunlar oynatarak sağlayabiliriz.

Birey Yaparak, Yaşayarak Öğrenir

   Orff öğretiminde birey yaparak, yaşayarak öğrenir, fikirler üretir, sorunlara çözüm bulmayı düşünür, öğretmen rehberlik  edici konumdadır, yanlış yapmaktan korkmaması gerektiğini vurgular. Orff çalgıları özellikle 4-5 yaş grubu çocukların rahatlıkla çalabilecekleri kolaylığa sahiptir. Orff yöntemini uygulama esnasında; ilk olarak, Orff çalgılarını öğretmen sınıfa dağınık olarak yerleştirir. Çocuklara yapacakları çalışma anlatılır. Piyanonun başında duran öğretmenin anlattığı hikaye anında, hikayede geçen canlandırılması gerekli durum için çocuklardan birine o sesi çıkarabilecek Orff çalgılardan birinin yanına gitmesi istenir. Çocuk bu durumda o sesi verebileceğini düşündüğü, hayal ettiği Orff çalgısının yanına gider. Diğer çocuklar ise arkadaşını dikkatli bir şekilde izlerler. Sözgelimi bu çalgılarla; hikayede olan yağmur sesini, çocuğun birden koşarken yavaşlamasını göstermesi vb. olabilir.

Müzik öğretiminde, Orff yöntemi kadar mevcut olan diğer öğretim yöntemleri de önemli bir yere sahiptir. Bu yöntemler bireyin bilgiyi kendisinin keşfetmesine, değişik çalgılarla birlikte vücut dilinin kullanılmasına olanak vererek öğrenilenleri kalıcı hale getirmeye, daha zevkli ve eğlenceli ders ortamları oluşturmaya yardımcı olmaktadırlar. Müzik Eğitimcileri bu yöntemleri iyi bilmeleri ve kullanmaları durumunda hem bireyin daha kalıcı öğrenmesini sağlayabilirler hem de müzik derslerini zevkli hale getirebilirler.

Başak TANER

https://indigodergisi.com/2015/05/cocuk-egitiminde-ritim-etkisi-orff/

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/223791

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Göktürk evden eve nakliyat Göktürk evden eve nakliyat