BiyografiEdebiyat

Nietzsche’nin Nihilizmi –

Nietzsche’nin Nihilizmi kitabı Birleşik Yayınlarından yayımlanmaktadır.  Birol Dok,  yüksek lisans çalışmasını kitaplaştırdığını ilk sayfada dile getirmiş. Kitap üç başlıktan meydana gelmekte. ‘Nietzsche’nin Gönlü’ başlığında evrendeki canlılık ve cansızlık üzerine şu açıklamaları yapmaktadır. ‘Var olan herşeyin canından söz edebiliriz. Bir bardağın, bir dağın, bir akarsuyun; bir kavramın (mantığın, matematiğin kavramlarının bile!), bir sanat ürünün, düşüncenin, düşünce sistemlerinin… Elbette, alışılmış anlamıyla, canlı varlıklarında canı var: kuşun, ağacın, insanın. Konumuz açısından can alıcı önem taşıyan toplumun ve kültürün de canı var!’ (s:10)

Nietzsche’nin nihilizmi, ‘en yüce değerlerin kendini değersizleştirmesi’ anlamında geleneksel değerlerden ve bunların çöküşünün yarattığı bunalımdan kurtulma çabasıdır. Nietzsche’ye göre; hakikat ve evrensellik idolleri aslında insanın kendini tanımasının sorgulamasının ve kendini gerçekleştirmesinin önündeki engellerdir. Nietzsche, her türlü ideolojiye, Hristiyanlığa, sosyalizme ve Darwinciliğe karşı çıkmakta ve bunların gerçeği anlattıklarını kabul etmemektedir. Çünkü, ona göre hiçbir görüş açısı hakikati bildiğini idda edemez. Onun deyimiyle; ‘ne kadar göz varsa, o kadar da hakikat vardır, yani hakikat yoktur’. (s: 24)

 Birinci bölümde Friedrich Wilhelm Nietzsche’yi nihilizme götüren sebepler; Geleneksel Değerlerin Çöküşü ve Hristiyanlık başlıkları altında ele alınmıştır. Kötümserliği ilkel bir nihilizm olarak tanımlayan Nietzsche, kainat değerini kaybettiğini, ama bunun sadece bir değişim safhası olduğunu vurgulamaktadır.

Nietzsche’nin Nihilizim Ayrımı

Nihilizmi tam ve eksik diye ikiye de ayıran Nietzsche eksik nihilizmin problemleri daha da keskinleştirdiğini, artırdığını söylemekte: ’Esas mesele tam nihilizmin şimdiye kadar idealleri beslemedeki sonucun nasıl olduğudur. Eksik nihilizm; onun şekilleri: Biz onun ortasında yaşıyoruz. Şimdiye kadar değerlerimizi yeniden değerlendirmeksizin nihilizmden kurtulma (kaçma) teşebbüsleri: onlar zıddını üretiyor, problemleri daha keskin yapıyor.’ (S: 35-36).

İkinci bölümde ise; Nietzsche’nin Nihilizmi; Decadence (düşme, çökme) kavramını ele alınmaktadır. Yabancılaşma fenomenine decadence diyen Nietzsche, bu durumun sadece Avrupa’ya, Batı’ya has değil, bütün insanlığın içine düştüğü bit toplumsal hastalık olduğu kanaatindedir.

Üçüncü ve son bölüm olan Nihilizmin Sınırlarıdır. Bir ‘yaşam felsefesi’ olan Nietzsche’nin felsefesinin temel yapıtaşı, değerlerin tersine çevrilmesidir. değerlerin değersizleştiği, tersine çevrildiği bir felsefe anlayışından doğan epistomolojik, aksiyolojik ve ontoljik nihilizmin temel dayanağı hep psikolojiktir. ( S:98)

Nietzsche’ nin aklını yitirmesine kadar ki süreçte fikirlerinin olgunlaştığı dönemi kavramak açısından önemli bir eser . Akademik bir çalışmanın ürünü olsa da dili gayet akıcı ve okumanızı tavsiye ediyorum.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Göktürk evden eve nakliyat Göktürk evden eve nakliyat