Makaleler

OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE TEMEL İHTİYAÇLAR

 Okul öncesi dönemi çocuğun yaşamında gelişim hızının yüksek olduğu ve çocuğun kişiliğinin biçimlendiği en önemli dönemdir. Bu dönem çocuğun kişiliğinin temel yapısının oluşması açısından ayrı bir yere sahiptir. Çocuğun yaşamındaki insanlar arası ilişkilerin düzeyi, tepkileri, düşünceleri, duyguları, korkuları, alışkanlıkları, olaylar karşısındaki tutumu, iyi veya kötü huylar edinmesi bu dönemde belirlenmektedir. Okul öncesi dönemde çocuğun alacağı eğitim çocuğun  temel ihtiyaçlara göre belirlenir.

Okul öncesi  çocuğun gelişim hızı ve öğrenme kapasitesinin en yüksek olduğu kritik yıllardır. Çocuğun kendini tanıması ve kendi yeterliliklerinin ve geliştirilmesi gereken yönlerinin farkına varması büyük ölçüde bu dönemde gerçekleşir. Bu dönem aynı zamanda diğer insanlar ve toplumsal kurallarla ilk karşılaşmanın gerçekleştiği sosyalleşme dönemidir. Çocukluk yıllarında kazanılan davranışların büyük bir kısmının yetişkinlikte bireyin kişilik yapısını, tavır, alışkanlık, inanç ve değer yargılarını biçimlendirdiği gözlenmiştir. Bu dönem özellikle ailenin sorumluluğunda olan bir dönemdir.

Okul öncesi çocuğun temel ihtiyaçları eğitim uzmanlarına göre bazı çeşitlilikler ve değişiklikler göstermektedir. İlk sırada yer alan ihtiyaçlar konusundaki görüşler genelde aynıdır. Bu dönemdeki eğitimin ana ilkesi, çocuğun temel ihtiyaçlarının karşılanmasıdır. Temel ihtiyaçlarının bilinmesi ve tanımlanması çok önemlidir. Temel ihtiyaçları karşılanmayan çocuğu eğitmekten söz etmek son derece güçtür.

Okul öncesi çocuğun temel ihtiyaçlarını şu şekilde sıralayabiliriz.

* İyi bakım, beslenme, sevgi ve şefkat

* Güven

* Hareket

* Yetişkin desteği

* Yaratıcılığı destekleyici ve estetik duygusunu geliştirici ortam

* Kendini tanıma, kanıtlama ve özgürlük

* Diğer çocuklarla birlikte olma ve oyun

Ancak günümüz koşullarında evde verilen eğitimin desteklenmesi için kurumsal eğitim de gerekmektedir. Okul öncesi eğitim kurumları, çocuğun çok yönlü gelişimini hedefleyen programlara sahip olması gereken eğitim kurumlarıdır. Bu kurumlar, aynı zamanda çocuğun bir sonraki eğitim-öğretim kademesine hazır oluşuna da yardım eder. Yapılan araştırmalar; okul öncesi eğitim almış olan çocukların ilköğretime daha kolay adapte olduklarını ve okul öncesi eğitim almamış olan çocuklara göre daha başarılı olduklarını göstermektedir.

Vefa Bilici

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Göktürk evden eve nakliyat Göktürk evden eve nakliyat