Güncel

OTİZM’İN FARKINDA MIYIZ?

Acıyarak ya da küçümseyerek bakmak değil de otizm in doğuştan gelen gelişimsel bir farklılık olduğunu anlamaya çalışmıyoruz.

Ne kadar farkındayız farklı gelişen çocukların? Ne derece saygı duyuyoruz farklı olana?

Ben de bir öğretmen olarak öğrencilerime farkındalık oluşturmak adına geçen yıl mavi kurdele ile sınıfa girmiştim. Herkes şaşkın bir halde ilkokuldaki gibi okumayı öğrenenlere mi takacaksınız diye bir düşünceye kapılmışlardı ve okuma bayramımı yapıyoruz lisede diye şakalaşmaya başladılar.    Ben ise otizme mavi ışık yakalım diyerek, önce öğrencilerime de mavi kurdele takıp ardından otizmi anlattım.  Girdiğim her sınıfta dersin ilk on dakikasını otizm için farkındalığa ayırdım. Öğrencilerden aldığım tepkiler üzerine şunu söylemek istiyorum. Öğretmenler olarak bu bilinci aşılamalı ve ders dışında toplumun gerçeklerini de sınıfa taşımalıyız. Yüreklerine merhamet ve sevgi tohumları ekerek onları eğitmeliyiz.

Nedir otizm ve nasıl anlarız?

Çocuğunuz, göz kontağı kuramıyorsa, konuşması gelişmiş fakat bunu karşılıklı sohbet için kullanamıyorsa, adı söylendiğinde dönüp bakmıyorsa, nesne ve kişileri parmağı ile göstermiyor, istekleri için yetişkinin elini tutup istediği nesneye doğru uzatıyorsa, 2,5-3 yaşlarına geldiği halde hiç anlamlı sözcük edinememişse, 3-4 yaşlarında hala oyuncaklarla işlevine uygun oynamıyorsa, mesela arabaları sürmek yerine döndürüp tekerleklerini çeviriyorsa, ortak dikkat geliştiremiyor, birlikte bir şeyler yapamıyorsanız, söyleneni aynen tekrar ediyorsa,  akranları ve yetişkinler ile iletişime geçemiyorsa, hayatında katı ritüeller varsa ve bunların değişmesine şiddetli tepki gösteriyorsa yolunda gitmeyen bir şeyler vardır. Tanı için doktora, kayıp fonksiyonları ve becerileri için eğitim kurumlarına başvurmalısınız. Erken tanı konulabildiğinde otizmin belirtilerine karşı yapılabilecek çok şey var.

Doğuştan gelen ve genellikle yaşamın ilk üç yılında fark edilen gelişimsel bir farklılık olan otizm tanısı 1985 yılında her 2.500 çocuktan 1’ine konulurken, bugün doğan her 59 çocuktan 1’i otizm riski ile dünyaya gelmektedir. Nüfusa projeksiyon yaptığımızda ülkemizde yaklaşık 1.387.580 otizmli birey olduğu ve bu durumdan etkilenen 5.550.320 aile ferdi bulunduğu tahmin ediliyor. Ülkemizde 0-19 yaş grubu arasında 434.010 otizmli çocuk ve gencimizden, okullaşabilen ve eğitime erişebilenlerin sayısı sadece 30.050’dir.

Neden Mavi Işık ?

Otizmde erken tanının ardından eğitim aşamasına geçilmelidir. Eğitim aşmasına olabildiğince erken başlanmalıdır. Eğitim bireye özgü bir planlama ile yapılmalıdır. Süreç oldukça yoğun sürmelidir. Haftada 30 saat eğitime ayrılmalıdır. Eğitim kesintisiz sürdürülmeli ve tatiller olabildiğince az olmalıdır. Öncelikle birebir eğitim, sonra küçük grupla çalışmalara devam edilmelidir. Özel bir müfredat kullanılmalıdır. Yapılacak olan eğitimin içeriği otizmde görülen yetersizlikleri iyileştirmeye yönelik olmalıdır. Eğitimin planlaması bilimsel tekniklere dayandırılmalıdır. Eğitim süreci, eğitim alınan kurum, öğretmenler ve veli işbirliği ile devam ettirilmelidir.

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde otizme farkındalık için ABD’de AutismSpeaks tarafından başlatılan ve bütün dünyada ilgi gören Mavi Işık Yak kampanyasının (LightItUp Blue) Türkiye’deki temsilcisi Tohum Otizm Vakfı’nın çağrısı ile 2014 yılında başladı ve 2015 yılında büyük ivme kazanmıştır. Kampanya kapsamında İstanbul’da Boğaziçi Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Kadıköy Boğa Heykeli başta olmak üzere, pek çok bina otizmin rengi olan mavi ışıkla aydınlatılıyor, binlerce kişi mavi giyerek mesajını veriyor, haber spikerleri mavi kurdelalarını takıyor.

Otizmli ünlüler

Dünya tarihine adını altın harflerle yazdırmış isimler listesine baktığımızda otizme ve otizmli bireylere daha özel ilgi göstermemiz gerektiğini anlıyoruz. Gelin listeye bir bakalım. Modern dünya edebiyatının en özgün yazarı; Franz Kafka, ünlü müzisyen Beethoven, Alman filozof; FrierdichNietzche, kuantum fiziğinin büyük ismi Albert Einstein, Ünlü mucit Nikola Tesla,Edison,klasik müziğin etkili ismi Mozart, dünya tarihinin en önemli fizikçilerinden Newton, ünlü ressam Van Gogh, yazar JaneAusten ve 16 yaşında kuramsal fizik alanında yüksek lisans yapan JacobBarnet.

otizmli ünlüler

Otizm bir çocuğun seçimi değil, onlardan bütün beklentilerimizi karşılamayı beklemekse büyük bir yanılgı. Onları anlamak ve yardımcı olmak adına neler yapabiliriz buna yönelelim.Onlara dayanak olmayı tercih edelim ve unutmayalım ki bu her ailenin başına gelebilecek bir durum; önemli olan bu duruma ne kadar hazırlıklı olduğumuz. Onlara uzaktan bakmak yerine destek olmayı tercih edelim. Onları koşulsuzca sevip, onlara sonsuzca sabır gösterelim. Otizm bir eksiklik değil bir farklılık.Farklılıkların zenginlik olduğunu unutmadan, farklıklara saygı duyduğumuz bir dünya dileğiyle.

Başak TANER

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Göktürk evden eve nakliyat Göktürk evden eve nakliyat