Güncel

Sesli Kitap Uygulaması Kullanımı

Ülkemizin okuma kültürü içler acısı durumda yılda ortalama 7.2 kitap okunuyor. Halkımızın kitap okumama nedenlerinin sıralandığı Türkiye Okuma Kültürü Haritası yazımda ise neden okumuyoruz araştırma sorusunun sonuçlarını paylaşmıştım. Neden kitap okumuyorsunuz diye sorduğumuzda verilen en popüler cevaplardan biri zamanım yok şeklinde verilen cevaplardır.

Kitap okumama sebeplerimiz için onlarca neden sıralayabiliyoruz. Okuma kültürü olanların bu yapıtları neden okumalıyız sorusuna verdiği cevapları merak ettiniz mi? İşte okumak için nedenler:

  • Öğrenmek.
  • Kaçmak.
  • İnançlarımızı doğrulamak.
  • Yeni fikirler duymak.
  • İlham almak.
  • Düşünmeyi öğrenmek.
  • Hayal etmek.
  • Umut etmek.
  • Fikirlerimizi güçlendirmek.
  • Hoşgörülü olmak.

Kitap okumak istiyorsanız ve günlük rutin işleriniz içerisinde okumaya fazla zaman ayıramıyorsanız metroda, trafikte, spor yaparken ya da ev işi yaparken sesli kitap dinlemeye ne dersiniz? Bu uygulamalarla tanışmaya başladığımız zamanlarda sadece görme engellilere yönelik olduğuna dair bir algı vardı oysa bu uygulamalar, okumanın farklı bir versiyonu olarak düşünülebilir. Neyse ki bu algının kırılmasıyla sesli kitaplara, ülkemizde de de yavaş yavaş ilgi artıyor. Storytel’in Seslenen Kitap uygulamasını satın alması, bir diğer başarılı uygulama olan Audioteka’nın Türkiye pazarına girmesi bunun göstergeleri arasında sayılabilir. Bu yazımda kitapseverlerin her yerde sesli kitap dinleme zevki yaşaması için bu uygulamaların en sevilen ve en çok kullanılanlarını bir araya getirdim.

Sesli kitap uygulamaları listesini inceleyelim.

Audioteka: Uygulamada polisiyeden gerilime, kişisel gelişimden felsefe ve yabancı dil kaynaklarına kadar onlarca değişik kategoride binlerce eser mevcut. Satın almadan önce seslendirme sanatçısının sesini dinleme imkânı sunuyor. Sesli kitapların 2 saate kadarlık kısmını dinleyebilirsiniz (eserin tamamının %10’u kadar)! Audioteka’yı Android ve İos uygulamaları üzerinden veya web sitesinden satın alabilirsiniz.

Free Audiobooks: Bu uygulamada 14.000’den fazla klasik sesli kitabı bulup ve dinleyebilirsiniz. Sherlock Holmes kitapları, Moby Dick, Savaş Sanatı, Drakula, Romeo ve Juliet, Karanlığın Kalbi ve daha pek çok ücretsiz sesli kitap bulunuyor. İngilizcenizi geliştirmek ve bu klasik eserleri ana dilinde dinlemek istiyorsanız bu uygulama tam size göre.

Storytel: Uygulamayı 14 gün ücretsiz kullanma imkânı veren uygulamada dil öğrenimden, öykü, polisiye ve kurgu dışı yapıtlara kadar birçok kategoride onlarca eser bulunuyor. Android ve İos uygulamaları üzerinden satın alma imkânı bulunuyor. Bu uygulamada dinleme ve okuma, yalnızca akıllı telefonundaki veya tabletindeki uygulama aracılığıyla yapılıyor.

Bonus

Akın Altan: Seslendirme sanatçısı Akın Altan’ın youtube kanalı sesli kitapseverler için hazine niteliğinde. Bu kanalda kitaplar, şiirler, denemeler vb edebi eserleri seslendirilmektedir… Dünya Kültür Mirası, dünya klasiklerinden seçmelere öncelik verdiğini açıklayan Altan’ın seslendirdiği yapıtlar arasında Tolstoy’un İnsan Ne İle Yaşar, Cengiz Aytmatov’un Asker Çocuğu, Bulgakov’un Köpek Kalbi, Reşat Nuri Gültekin’in ölümsüz eseri Yaprak Dökümü de yer almaktadır. Klasik eserleri zevkle dinlemek için linki buraya bırakıyorum.  

https://audioteka.com/tr/

https://play.google.com/store/apps/details?id=sanity.freeaudiobooks

https://www.storytel.com/tr/tr/?gclid=EAIaIQobChMIh7HqyN-i4wIVi6sYCh2xHwiXEAAYASAAEgKA9vD_BwE

https://www.youtube.com/channel/UCC8t2yUG8VsN1MwEF-SEn_w

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Göktürk evden eve nakliyat Göktürk evden eve nakliyat