Güncel

TÜRKİYE OKUMA KÜLTÜRÜ HARİTASI

Türkiye okuma kültürü haritası araştırması sonucu şaşırtmadı. Okuma kültürü nedir diyenler için, ülkelerin gelişmişlik düzeyleri ile doğrudan ilintili önemli göstergelerden biridir. Bu tür çalışmalar hem mevcut durumu saptama hem okuma kültürünü geliştirme yönünde hedefler belirleme açısından önem taşımaktadır. “Türkiye Okuma Kültürü Haritası Projesi” kapsamında 26 ilde 6212 kişi ile görüşülmüştür. Bu veriler 2011 yılına ait ama güncellendiğindeyse durum ne kadar değişecek! Türkiye’deki okur profili ve eğilimlerine göz atacak olursak:

  • Kitap Rastgele Seçilip, Düzensiz Okunuyor (% 45.3)
  • Kitap, En Çok Okunan Basılı Materyal (% 54)
  • Düzenli Olarak İzlenen Yazar Yok (% 84.2)
  • Kitap Seçiminde Yayınevi Tercihi Yapılmıyor (% 90.16)
  • Halk Kütüphanelerinin Varlığı Biliniyor (% 77)

Genellikle Halk Kütüphanelerinden Yararlanma İhtiyacı Duyulmuyor

Türkiye Okuma Kültürü Raporu

Nedenler?

1. Kütüphane kullanma alışkanlığım yok (% 43.5)
2. Okumayı sevmiyorum (% 16.2)
3. Bilgi ihtiyacımı internetten karşılıyorum (% 12.1)
4. Kütüphaneyi sevmiyorum (% 9.4)
5. Diğer kütüphanelerden yararlanıyorum (% 6.2)
6. Zamanım yok (% 4.1)
7. Kütüphane uzak/Yerini bilmiyorum/ Kütüphane yok (% 4.6)

Sonuç olarak yılda ortalama 7.2 kitap okunuyor. Kitap okuma alışkanlığımızın neden bu kadar az olduğuna dair onlarca neden sıralanabilir. Bu nedenle de kitap okumak için önce kendimizi okumalıyız ve en önemlisi ise kitap okumayı bir ihtiyaç görmek gerekiyor. Aksi halde yapılan her çaba karşılıksız kalacaktır.

Yapılan bütün araştırmalar gösteriyor ki, erken yaşlarda okuma alışkanlığı kazanan çocukların kelime hazinesi ve düşünme yeteneği artmakta buna bağlı olarak yaratıcı zeka, dinleme konuşma yeteneğinin geliştiği belirtilmektedir. Okumanın etkilerini Bacon şu şekilde açıklıyor: Okumak, haz duymaya, zihnimizi süslemeye ve yetkimizi arttırmaya yarar. Haz duyurmak hususundaki faydası, insan bir köşeye çekilip tek başına kaldığı zaman kendini gösterir. Zihnimizi süslemesinin, konuşurken yetkimizi arttırmasının da bir iş hakkında hüküm verirken o işi başarırken faydası dokunur. Kitaplar insanın kişiliğini, karakterini ve doğrularını tanıtmaya, geçeği yeni ufukların açılmasını sağlaması açısından önemlidir.

Okuma aşkını ve eğitim tutkusunu her durumda anlatan Atatürk okumak istediği, sevdiği, faydalı bulduğu kitapları yanından ayırmazdı. Bireylerin kitap okuyarak kendilerini geliştirebileceklerini ve böylece vatana millete hayırlı evlat olabileceklerini vurgulayan ve hayatı boyunca gençlere kitap okumalarını öğütleyen ve bu konuda birçok sözlerle gençlere öğütler veren Atatürk’ün bir sözünü paylaşmak istiyorum. ‘Hedefe yalnız çocukları yetiştirmekle ulaşamayız! Çocuklar geleceğindir. Çocuklar geleceği yapacak adamlardır. Fakat geleceği yapacak olan bu çocukları yetiştirecek analar, babalar, kardeşler hepsi şimdiden az çok aydınlatılmalıdır ki, yetiştirecekleri çocukları bu millet ve memlekete hizmet edebilecek, yararlı ve faydalı olabilecek şekilde yetiştirsinler! Hiç olmazsa yetiştirmek lüzumuna inansınlar! Okullardan başka gazeteler, küçük dergiler köylere kadar yayınlanıp dağıtılmalıdır. Bizim köylümüz ne gazete ne dergi vs. okumaz. Bilenler bilmeyenleri toplayıp, okutmayı, onlara okumayı anlatmayı bir vazife bilmelidir.’ Bazı teknikler geliştirerek okuma alışkanlığı kazandırabiliriz.

Kitap okuma alışkanlığı kazanmak için 7 tavsiye

1 İçsel denetiminizi artırın.
2 Her gün kitap okumaya zaman ayırın.
3 Okuma alışkanlığınıza engel olabileceğini düşündüğünüz bağımlılıklarınızdan kurtulun.
4 İlgili olduğunuzu düşündüğünüz konuları belirleyin.
5 Alışkanlığınızı pekiştirecek hedefler belirleyin.
6 Çok yönlü okumalar yaparak okuma listeleri düzenleyin
7 Okuma arkadaşları bulun.

http://www.kygm.gov.tr/Eklenti/55,yonetici-ozetipdf.pdf?0

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Göktürk evden eve nakliyat Göktürk evden eve nakliyat