EğitimMakaleler

Waldorf Eğitim Sistemi Özellikleri

Waldorf eğitim yaklaşımı 1919 yılında Rudolf Steiner tarafından geliştirilmiştir. Waldorf eğitim sistemi, eğitimi bir sanata dönüştürmeyi amaç edinen bütüncül bir yaklaşımdır. Çocukların sosyal, duygusal, ruhsal, ahlaki, fiziksel ve zihinsel açılardan dengeli bir biçimde ve çok yönlü olarak gelişebilmesini amaçlar. Çocukların bireyselliğini, özgüvenlerini ve bütünlüğünü desteklemeye ayrıca önem verilir. Çocukların sanat, müzik, hareket ile öğrendikleri; keşfederek, deneyimleyerek yaşantılarını zenginleştirdikleri düşünülür. Çocukların birbiriyle rekabet etmektense birbirlerine saygı duyarak, yardımlaşarak toplumsal aidiyet duygusu edinmeleri teşvik edilir.

Waldorf okulları yapı olarak doğa ile iç içe olunabilecek, doğanın sunduğu imkanlardan faydalanılabilecek yerlerde kurulurlar. Sınıf ortamının düzenlenirken estetik ve doğal bir ortam yaratılmasına çok dikkat edilir. Doğadaki ve sınıftaki güzelliğin çocukta doğa sevgisinin oluşmasını, doğal uyumun algılanmasını sağlayacağı; doğanın bir parçası olduğu için mutluluk yaratacağı düşünülmektedir.

Sınıf doğal ortama en yakın şekilde düzenlenerek çocuğun doğanın döngüsünü ve ritmini algılamasına ve yaşamasına da çalışılır.

Waldorf eğitiminde kişi doğanın bir varlığı olarak görüldüğünden kişinin bütünlüğünü sağlaması ancak doğa ile bütünleşmesi sayesinde olabileceği düşünülmektedir. Yine doğal döngünün mevsimlerin yaşam ritminin insanın kendi ritmini etkilediği, insanın bu ritim içinde var olduğu düşünülmektedir. Bütün bu nedenlerden dolayı sınıf ortamı doğal varlıklarla doludur. Anaokulunda ve ilkokulda sınıfta doğa masası yer alır. Bu masa sayesinde çocuk doğanın güzelliğinden ve ritminden haberdar edilir. Doğa masasına mevsimsel nesneler konur. Çocuklar bu masaya katkı yapabilirler. Kültürlerini ve geleneklerini yansıtan sanat eserleri ile sınıfı süsleyebilirler. Kendi geçmişlerinden gelen güzelliği duyumsamaları bu sayede kolaylaştırılır. Bir etkinlikten diğerine geçişte müziğin kullanılması Waldorf okulunun estetik yanının başka bir örneğidir

Waldorf Okulunda Hiyerarşi Yok

Sınıf ve okul ortamının oluşumunda yapı ve çevre ve bunların bütünsel eğitime olanak verecek şekilde yukarıda tanımlanan ilkeler doğrultusunda düzenlenmesi ne kadar önemli ise sınıf ve okul içinde yaratılan atmosfer de bir o kadar önemlidir. Waldorf okulunda hiyerarşi yoktur. Bir öğretmen diğerinden veya bir öğrenciden üstün değildir. Öğretmenler okulu kendileri yönettikleri için okulda yönetici otoritesi ya da baskısı da yoktur. Her öğretmen öğrencilerini bir topluluk olarak değil her birini farklı farklı bireyler olarak tanımaya çalışır. Öğretmenler her sabah çocuklar sınıfa girerken her birini tek tek isimleriyle selamlamak, el sıkışmak, onlarla göz göze gelmek, onları dinlemek ve bazen onlarla ilgili bir yorumda bulunmak için bilinçli olarak çaba sarf ederler. Veliler de okulun bir parçasıdırlar okulun yönetimine katılırlar etkinliklerde okula katkıda bulunurlar bazı dersler için gerekli yetenek ve becerilere sahip velilerden destek alınır. . Bu nedenlerden ötürü Waldorf okulu çocuğun sadece eğitim ve öğretim aldığı bir yer değil aynı zamanda bütün yaşamını kapsayan büyüdüğü olgunlaştığı, benlik bilincini kazanarak yetişkin haline geldiği bir kurumdur.

Waldorf eğitim sisteminde hikaye anlatımı, sanat etkinlikleri ve Steiner’in geliştirdiği bir sanat olan euritim kullanılan en temel öğretim yöntemleridir. Bunlara anaokulunda yaratıcı oyun eklenebilir.

Waldorf Öğretmeninin Amacı

Waldorf öğretmeninin amacı çocuğun kendi yaşamının ruhsal ve maddesel gerçekleriyle ve dünyasal varoluşuyla uyumlu hale gelerek bunları en zengin şekilde kullanabilmesine yardımcı olmaktır. Bunu sağlayabilmesi için öğretmenin çocuğu bütün olarak kavraması gerekmektedir. Waldorf öğretmenleri insanların sadece beyinden ibaret olmadıklarını düşüncenin olduğu kadar duyguların ve iradenin de insan yaşamında etkin olduğunu bilirler. Çocuğun gelişiminin bütün yönlerini destekleyebilmesi için iyi bir öğretmenin çocuğun gelişiminin fizik-anatomik; organik-fizyolojik ve zihinsel-inançsal yönlerini ve aşamalarını bilmesi gerekmektedir. Ancak bu sayede eğitimi çocuğun gelişimi doğrultusunda planlayıp uygulayabilir. Çocukların değişen ve gelişen ihtiyaçlarını karşılayabilmek onları her gelişim döneminde anlayabilmek için öğretmenlerin çocukların ihtiyaçları ve gelişimleri doğrultusunda kendilerini geliştirmeleri gerekmektedir. Örneğin öğretmen çocuğun ilk yedi yıllık dönemde daha çok taklit ederek öğrendiğini bu dönemde en önemli şeyin çocuğa doğru model olmak gerektiğini bilmelidir.

Waldorf Müfredatı Nasıl Oluşuyor?

Waldorf müfredatı sabah ilk ders olarak uygulanan ve iki saat süren ana derse göre düzenlenmiştir. Böylece çocuklar günün en hazır oldukları zamanında konuyu her yönüyle işlemek ona dair etkinlikler gerçekleştirmek şansını bulurlar. Dersin uzun ve kesintisiz olması konunun doğası gereği olan etkinliklere, uygulamalara yer verilmesine ve konunu gözden geçirilmesine olanak sağlar. Öğretmen nesnel, matematiksel, veya fene ait konuları izleyen dönemde insan ilgilerinin egemen olduğu tarih, edebiyat gibi konular işleyebilir. Konuların böyle birbirlerine alternatif bir düzen içinde ele alınması, gündüz saatlerinde içsel dikkat gerektiren konulara ve öğleden sonra mümkün olabildiği kadarıyla fiziksel etkinlik gerektiren konulara yer verilmesi, programı tazeleyen bir ritim sağlar, gerginliği azaltır ve uzun solukta öğrenme konusunda ekonomi sağlamaktadır. Okuma, yazma, aritmetik gibi geleneksel konuların dışında, bahçecilik, tahta işlemeciliği, performans ve görsel sanatlar ve örgü konuları da çocuk gelişimi için olmazsa olmazlardan sayıldığı için müfredatın ana konuları arasındadır. Öğrenciler her alanla ilgili eğitim alırlar. Bu aynı zamanda bütünsel eğitimin vazgeçilmez ilkelerinden biridir.

Kişi Yeteneğinin Ve Eğiliminin Daha Fazla Olduğu Bir Alana Yoğunlaşabilir

Kişi yeteneğinin ve eğiliminin daha fazla olduğu bir alana yoğunlaşabilir fakat bu o kişinin yaşamın diğer alanlarından kendisini yalıtması ve bu nedenle sağlıksız bir gelişim göstermesi pahasına olamaz. Ana dersin yanı sıra boyama, şarkı söyleme, euritim, biçim çizimi, yabancı diller ve elişi derslerinin yer aldığı bir saatlik uzmanlık dersleri vardır.

Uygulamalı Eğitim

Oyun ve hikayenin dışında Waldorf müfredatında “uygulamalı etkinlik” blokları yer alır. Çocuklar ev-inşası, çiftçilik, elbise yapımı ve yemek pişirme etkinlikleriyle zamanlarını geçirirler. Bu etkinlikler programda öğleden sonra yer alır. Çocuklar her alanda sürecin başından sonuna kadar etkinliği sürdürürler. İşlenen konu ilerde daha ayrıntılı daha gelişmiş olarak tekrar işleneceğinden küçük sınıfta işlenen konu ileri ki sınıflarda işlenecek konulara hazırlık teşkil eder Örneğin ikinci sınıfta çocuklar çavdar ekerler daha sonra çavdarın hasatını yaparlar. Üçüncü sınıfta çavdarı öğüttürler ve pişirirler ve hep beraber yerler. Daha üst sınıflar çavdarın gelişiminin nasıl oluştuğunu inceleyebilirler. Baştan sona süreci sürdürmek çocuklarının özgüvenlerinin ve doğa sevgilerinin gelişmesini sağlar.

Waldorf yöntemi, irade, duygu, zihin bütünlüğüne ulaşmış özgür bireyler yetiştirmeyi hedeflemektedir ve bu yönde öğretim yöntemleri geliştirmiştir. Teknolojiyi belli bir yaşa kadar kullandırmayarak doğayla iç içe ve psikomotor becerilerin geliştirilmeye yöneliktir. Hikaye anlatımı ön planda tutulmuştur. Bu güzel sistemdeki yöntemleri uygulamak dileğiyle eğitimle kalın.

Başak TANER

http://www.acevokuloncesi.org/index.php/egitim-programi/farkli-program-ve-yaklasimlar/waldorf-yaklasimi

http://efdergi.yyu.edu.tr/uploads/2009_h_kotaman-1542118363.pdf

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Göktürk evden eve nakliyat Göktürk evden eve nakliyat