Güncel

Youtube Türkiye ‘nin 8 Bilim Kültür Kanalı

Youtube Türkiye ‘nin 8 Bilim Kültür Kanalı

Dünyanın en kapsamlı internet, sosyal medya, mobil cihaz ve teknoloji kullanımı araştırması We Are Social’in 2018 raporu yayınlandı. We Are Social 2018 Raporuna göre ülkemizde internet erişimine sahip 54 milyon insan her gün ortalama 7 saat 9 dakikasını internette harcıyor. Bu süreye tarayıcı sörfleri, çevrim içi oyunlar ve sosyal medya da dahil. Hemen hemen her gün internette onlarca video izliyoruz. Peki, Youtube’la ne zaman tanıştık? 2005’ten bu yana çeşitli videolar izlemek veya müzik dinlemek için girdiğimiz Youtube, farklı bir boyut kazanarak daha sık ziyaret edilesi bir platform haline geldi. Bunun yanında kanal sahiplerinin de çabasıyla ”Youtuber” kavramı da literatüre eklendi.

Peki, biz, Youtube Türkiye kanallarının ne kadarını biliyoruz, neleri takip ediyoruz? Veya hangi kalitedeki içerikleri takip ediyoruz? Sadece gülüp eğlenmek için mi, yoksa hem eğlenip hem bir şeyler öğrenmeyi mi amaçlıyoruz? Bu yazıda kaliteli içerikler sunan kanallardan bahsedeceğim. Booktube kanalı önerilerimi okumak için buraya tıklayın.

1.Video Eğitim

701.335 abonesi bulunan Video Eğitim, eşit ve ücretsiz eğitim amacı ile kurulmuştur. 2800 videoya sahip kanalın içeriğine göz atmak isterseniz sıfırdan Almanca, İngilizce, Arapça ve Rusça eğitimlerinin yanı sıra Cv Hazırlama ve Mülakat Teknikleri ve 210 videoluk bir ‘Genel Kültür’ serisi sizleri bekliyor.

2.Açık Bilim TV

Mart 2017’den bu yana Açık Bilim, bir podcast kanalı olarak içerik üretiyor. 7.441 abonesi bulunan bu kanalda 14 videodan oluşan ’60 saniyede Bilim’ serisinin yanı sıra yapay zekânın sosyal yaşamımız ve hatta devlet yönetiminde olabilecek etkileri üzerine birbirinden yaratıcı içerikleri bulabilirsiniz.

3.Popüler Bilim TV

Uzay, evren, bilim ve teknoloji belgesellerini Türkçe izleyebileceğiniz bir kanal. 60.348 abonesi bulunan Popüler Bilim TV kanalında 57 videoluk ‘Uzayda Hayat Arayışları’ sersi ilk göze çarpan video serilerinden sadece biri. Kanalın içeriğinde insanlar ve makinalar, robotlar ve bilim adamları gibi birçok belgesel serisi sizleri bekliyor.

4.Barış Özcan

3.169.594 abonesi bulunan kanalını Barış Özcan ;’Sanat, tasarım ve teknoloji konularına “hikaye anlatıcılığı” (storytelling) perspektifinden bakış’ olarak tanımlıyor.  Kanala girişte 243 videoluk ‘Sanat, tasarım ve teknoloji hikayeleri’ serisi ilginizi çekecektir. Vlogları, kitap önerileri ve film önerini paylaştığı bu kanal da alanın en iyilerinden.

5.AçıkBeyin

Amaçlarını değişik disiplinlerin bir araya gelerek oluşturacağı yeni, bütünsel ve bilimsel bir bakış açısını herkes için ulaşılabilir ve anlaşılabilir halde ortaya koymak olarak belirleyen bu kanalın 46.792 abonesi bulunmaktadır. Kanalda 95 ‘Soruyorum’ isimli video serisinin içeriğinde Beynimiz nasıl sınıflandırma yapıyordan tutun ölüm, yaşam, emekliliğe kadar birçok konu için hazırlanmış video içerikleri mevcut. Tedx konuşmaları için ve İFA Kampı mı, o ne derseniz kanala göz atmanızı tavsiye ederim.

6.Anlatsın.com

17.970 abonesi bulunan bu kanalda pazarlama, satış, insan kaynakları, işveren markası, finans, yöneticilik, bilgi teknolojileri, işe alım, tedarik zinciri, yazılım gibi konularda sektörde öncü markaların temsilcileriyle bulunduğu departmanı tanıtan yapılan görüşmeler soru cevap şeklinde yer alıyor.

7.Ümid Gurbanov

Nobel ödüllü yazar Elias Canetti’yi hiç daha önce konuşurken izlediniz mi? Fare Kapanı adı oyunu için Agatha Christie ’ yi röportaj verirken ya da Albert Camus’un Nobel Konuşmasını izlediniz mi?  Cevabınız hayırsa bu kanalı daha önce keşfetmediğiniz içindir. 39.562 abonesi bulunan bu kanalda çeviri yapılıyor. Hem İngilizcem gelişsin hem de yeni şeyler öğreneyim diyorsanız takip etmeyi unutmayın.

8.Tedx Talks

Listemizi en çok bilinen ve izlenen kanallardan biriyle sonlandırıyorum. İsmi Technology (Teknoloji), Entertainment (Eğlence), ve Design (Tasarım) kelimelerinin kısaltmasıyla oluşan, bir konferanslar organizasyonu diyebiliriz TEDx için. Sonundaki ”x” ise ”independently organized TED event” (Bağımsız olarak düzenlenen TED etkinliği) anlamına gelmekte.  19.931.227 abonesi bulunan kanalda yerli ve yabancı konuşmacıların hikayesini paylaştığı videoları bulabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Göktürk evden eve nakliyat Göktürk evden eve nakliyat