EğitimMakaleler

Z Kuşağının Popüler Emoji Dili

smiley

Emojinin smiley (güen yüz) ile başlayan ve emojiye kadar uzanan tarihsel süreci, 1964’te Harvey Ross Ball isimli Amerikalı bir grafik sanatçısının bir sigorta şirketinin çalışanlarının moralini yükseltmek için düğmelerine koymak istediği bir daire içerisine iki göz ve gülen bir ağız çizmesiyle başlamıştır. Bu düğme, Amerika’da ve sonrasında da dünya genelinde bir çılgınlık hâline gelmiş ve böylece gülen yüz, küresel bilince dâhil olmuştur. 1970’lerin başlarında ise iki girişimci tarafından gülen yüz ‘Mutlu günler’ cümlesiyle birlikte fincanlara, tişörtlere ve araba çıkart­malarına basılmıştır. Ardından 1982 yılında Carneige Mellon Üniversitesinde ‘kar­şılıklı espri yapmak’ için çevrimiçi bir bülten panosu kullanan araştırmacılar, baş­kalarının bu mesajları gizlice okuyabileceğini düşünerek, ciddiye almamaları için mesajların sonuna şaka olduğunu belirtmeye yarayacağını düşündükleri iki nokta üst üste ve parantez işaretlerinden oluşan gülen bir yüz’:)’ eklemişlerdir. Bundan on yıl sonra ise noktalama işaretleriyle çizilen emotikonları daha resimsel olarak tamamlamak için emoji ifadeleri ortaya çıkmıştır.

Yılın Emojisi Gülmekten Gözünden Yaş Gelme Emojisi Seçildi

Tercümesi yaklaşık olarak ‘resim kelime’ olan emoji, 1990’ların sonuna doğru Shigetaka Kurita isimli bir telekomünikasyon çalışanı tarafından geliştirilmiş olan renkli grafiklerdir. Kurita’nın şirketi kendisini diğer çağrı servislerinden ayrı bir ko­numa koyabilmenin ve genç kullanıcı pazarına dijital karikatür resimler sayesinde hitap etmenin yollarını aramaktaydı. Kurita, insan duygu spektrumunu kapsaya­cak 176 basit resimden oluşan bir taslak çizmiştir. Bu resimler oldukça popüler hâle gelince diğer telekomünikasyon servisleri de kendi emojilerini oluşturmaya başlamıştır. Apple 2007 senesinde iPhone telefonları piyasaya sürünce Japon pa­zarına hitap edebilmek için emojiye ihtiyaç duymuştur. Böylece sadece Japon dil uygulamasını indiren kişilerin erişebildiği yüz ifadeleri ve birçok genel objeden oluşan emoji, tüm iPhone telefonlara yüklenmiştir. Bu durumun ardından Japon olmayan müşterilerinin de emoji kullanmayla ilgilenebileceğini tahmin edeme­yen Apple, Kuzey Amerika’daki müşterilerinin emojilere ulaşıp kullanabildiklerini fark etmelerinin ardından emojiyi daha geniş kitlelerin kullanımına uygun hâle getirmiştir. 2015 yılına gelin­diğinde ise akıllı telefon klavye uygulamaları şirketi SwiftKey ile ortaklaşa yürüt­tüğü mobil teknoloji araştırması neticesinde Oxford Dictionary dünya çapında en fazla kullanılan gülmekten gözünden yaş gelme emojisini (© Face With Tears Of Joy) yılın kelimesi seçmiştir. Emojiler mevcut popülaritelerini özellikle İOS ve Android mobil platformlarına emoji karakterlerin dâhil edilmesine borçludur. Emoji karakterlerinin mobil servis sağla­yıcılar ve platformlar arasında uyumlu olabilmesi için emoji resimleri 2009 yılında Unicode Standard’a eklenmiştir ve güncel sürüm top­lam 1644 adet emoji karakteri içermektedir.

Tek Bir Pizza Emojisi Tweeti İle Pizza Siparişi Verebilmekte.

Emojiler farklı dil ve kültürlerden gelen insanların birbirleriyle daha somut bi­çimde iletişim kurmasına ve etkileşim sağlamasına aracılık etmesi bakımından giderek daha da popüler hâle gelmektedir. İngiltere’de emoji ile ilgili yapılmış bir araştırmada, her on akıllı telefon kullanıcısından 8’inin yazılı iletişimlerinde sem­boller ve ikonlar kullandığı görülmüştür. Bu araştırmaya göre 18-25 yaş aralığın­daki İngilizler, yazılı dijital iletişimde duygularını sergilemek için kelimeler yerine emoji kullanmanın daha kolay olduğunu düşünmektedir. Bazı şirketler ise ticari anlamda emojiler kullanmaktadır. Örneğin, müşteriler tek bir pizza emojisi tweeti ile pizza siparişi verebilmektedir. Anlık mesajlaşmada emoji ifadeleri kullanmak, duyguları güçlendirmesi ve anlamı artırması bakımından kişiler arası iletişimi önemli ölçüde destekleyebilmektedir. Dahası, metinler içinde kelimeler yerine yalnızca emoji ifadeler kullanarak da güçlü bir şekilde iletişim kurmak mümkün olabilir. İnternetin dünyada patlamasının ar­dından internet içine doğmuş ve internetle büyümüş dijital gençlik, kendilerine yeni bir melez dil oluşturmuştur. Emoji ve kelimelerden oluşan bu yeni dili anla­mak ve tercüme etmek kendilerinden önceki nesiller için zor olabilse de böyle bir dilin varlığı artık herkesçe kabul edilmektedir.

Emojiler Popüler Bir Akım Mı Yoksa Bir İhtiyaç Mı ?

Dijital teknoloji çağı görsel temsillerin çağıdır, bu nedenle kullanıcıların emojiler gibi görsel anlatımların inşa edilmesinde aktif rol alması mümkündür.(Kim Oluyor Bu Z Kuşağı yazımızı okumak için buraya tıklayınız.) Dahası kul­lanıcılar için bu çeşit görsel anlatımlar lengüistik metinler oluşturmaktan daha pratiktir. Emojiler, dijital oyunlarda ve transmedia hikâye anlatımında hikâye inşa etme ya da hikâye kodlamanın alternatif yollarında olduğu gibi, kullanıcılarının hikâyelerini oluşturmalarına yönelik yeni bir ortam sunmaktadır. Söz konusu modern ortam içerisinde insanların dijital metinlere sıklıkla ek­lediği emojilerin popüler bir akım mı yoksa bir ihtiyaç mı olduğu ilerleyen yıllar içerisinde daha net anlaşılacaktır. Emojilerin kullanım alanları çeşitlilik göstermekte, sosyal yaşa­mın her alanında çeşitli kullanım amaçlarıyla birçok emoji karakterleri görmek mümkün olmaktadır.

■ Bahar URHAN TORUN Z Kuşağının Akıllı Telefonlar Üzerinden Yazılı iletişimdeEmoji Kullanma Eğilimlerine Yönelik Bir Araştırma TRT Akademi Hakemli Dergi Cilt sayı 6 Temmuz 2018 /ISSN 2149-9446

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Göktürk evden eve nakliyat Göktürk evden eve nakliyat